• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
dinsdag, 12 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Column Sjaak Grosthuizen: Herbergen in Hoorn

Door ret35ew
8 december 2014
in Hoorn, Nieuws, Skoftig
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Sjaak Grosthuizen: Herbergen in Hoorn
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

sjaak6 december 2014 – Column Sjaak Grosthuizen: Herbergen in Hoorn

Het was in die donkere dagen dat de dreiging van duistere machten de bange bevolking langzaam maar onverbiddelijk in haar greep kreeg. Wie en waar was de vijand? Welke bedreigingen loerden verholen op plekken waar je je het meest veilig voelde? Hoe moesten ook burgers van Hoorn het paard van Troje buiten de Poort van Hoorn houden?

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De dreiging van toestromende vreemdelingen spreidde zich als gitzwarte onheilspellende wolken over het land en de eerste flarden ervan lieten zich reeds zien. Ook uit het oosten van ons werelddeel stroomden de volksmassa’s onze gemeentegrenzen binnen. Naar onze woonplaatsen gelokt met het vooruitzicht op betaald werk en goed verwarmde woningen. Schrikaanjagende verhalen gingen hen voor: verhalen over drank, drugs, drukte en verdringing van onze winkelwaren voor onuitspreekbare producten.

Hoe lang nog vrouw, vriendin en dochters binnen houden?

Hoe het vege lijf en je zuinig vergaarde goed te redden? Hoe lang nog vrouw, vriendin en dochters binnen houden? Je zag de vreemdelingen onze veilig gewaande wereld onafwendbaar binnensluipen en bezit nemen van onze woningen, onze banen, onze kookgeuren en onze parkeerplaatsen. Waar hoorde je nog de hutspot roemen en wat ging er gebeuren met onze spruitjes? Nergens was je meer onder ons, tot in de gemeenteraad en zelfs het college van B. & W. aan toe.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

In die dagen geviel het dat CDA-wethouder Michiel Pijl van huisvesting-in-onze-vestezaken, geïnspireerd door een oud Bijbelverhaal, goed geregeld onderdak zocht voor een horde Poolse economieredders. Hij zag het als gruwel om 240 mannen en vrouwen onder te brengen in een stal. Arbeidsmigranten noemde hij hen eufemistisch, terwijl wij wel beter wisten. Maar liefst 240 barbaren uit het oosten wilde hij laten herbergen. Zijn aanbod ging veel verder dan het aanbieden van brood en bed. Het zou verdorie bijna op echt wonen gaan lijken!

Daar kunnen die Polen nog een puntje aan zuigen!

Hoe scherp zijn dan de ogen en oren van hen die op steenworp afstand hun fatsoenlijke burgermanshuishoudens op peil trachten te houden. Op steenworp is dan weliswaar een aantal malen werpen door iemand die erin geoefend is, maar toch: zo dicht in de buurt dat men er zonder al te veel moeite dagelijks kan passeren. Hoe sterk blijkt dan de befaamde Hollandse solidariteit! Daar kunnen die Polen nog een puntje aan zuigen! Zelfs van meer dan tien steenworpen afstand kwamen de burgers tezamen om elkaars verontrusting te versterken! Hoe puntig en hoe gevat stroomden geloofwaardige argumenten uit de monden van hun woordvoerders. In tegenargumenten klonk zelfs mededogen voor hen die zich zo massaal in een ongebruikt kantoorpand wilden laten opsluiten. Bescherming, ja, niets minder dan barmhartige bescherming voor deze barbaren, die er misschien ook niets aan konden doen zich te hebben laten verlokken tot arbeid waarvoor in Nederland de neus werd opgehaald. Hoe zouden onze stadsbestuurders hierop reageren?

Gelukkig betoonden de Hoornse commissieleden zich bewust van de dreigingen. Dreiging voor bewoners in het woongedeelte van de wijk, dreiging voor de nog actieve bedrijven in het andere deel van het kantoorcomplex, dreiging ook voor de Poolse potentiële bezetters, dreiging voor het welzijn en aanzien van de stad zelve. Wie horen wil, luistere naar omwonenden binnen een aantal steenworpen, wie zien wil, kijke naar de verontruste gezichten van hen die de raadszaal bestormden om van hun diepst gevoelde angst te getuigen.

..dreiging voor het welzijn en aanzien van de stad zelve.

Bijna alle partijen spraken zich uit tegen de haast, de omvang en de ondoordachtheid van het plan van de CDA’er Michiel Pijl. Hoe zoet moet het applaus van de potentiële kiezers hebben geklonken in de oren van de commissieleden van Hoorn Lokaal, VOCHoorn, HOP, HSP, VVD, D66, PvdA, GroenLinks, Hoorns Belang en Fractie Tonnaer. Het CDA kwam niet verder dan een lichte aarzeling, maar hoe anders was de verklaring van de SP! Woordvoerder Matthé van Straalen deed onverdroten voorkomen of de aanstaande bestormers van de veiligheid en parkeerplaatsen gewone mensen zijn, die als vanzelfsprekend rechten kunnen doen gelden op menswaardige opvang in ruil voor geboden arbeid! Totaal ongevoelig voor de gevoeligheden van de aanwezige bevolking en bewust provocerend betoogde hij dat de voorgestelde plannen geheel volgens de geldende normen en waarden zijn en dus rustig doorgang kunnen vinden!

En zo wordt Hoorn geplaatst voor de grote vraag of ons college onze stad rustig en veilig wil houden, opdat wij onze aandacht weer kunnen laten gaan naar andere belangrijke zaken. Bijvoorbeeld het vieren van een zinvolle, vreedzame en vooral gezellige kerst!

Tags: ArbeidsmigrantenColumnhoornHuisvestingPolenPolitiekSjaak Grosthuizen
Deel4Tweet3VerstuurDeel1Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

    Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

    250 lezers
    Deel 100 Tweet 63
  • Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip

    207 lezers
    Deel 83 Tweet 52
  • Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

    191 lezers
    Deel 76 Tweet 48
  • Meisje gewond bij aanrijding in Oostwoud, automobilist rijdt door

    175 lezers
    Deel 70 Tweet 44
  • Plukdag in De Garden Enkhuizen: bloemen, kunst en natuur op zaterdag 16 augustus

    1146 lezers
    Deel 458 Tweet 287

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Marlous Pippel op Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark
  • Dennis Visser op Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark
  • Yvonne Bulterman op Nieuwe focusflitsers controleren op smartphonegebruik in Noord-Holland
  • Elly Beemsterboer de Vries op Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof
  • OnsWestfriesland op Auto belandt in sloot naast parkeerplaats in Zwaag

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Meisje gewond bij aanrijding in Oostwoud, automobilist rijdt door

Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip

Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

Tentoonstelling ‘Van graftrommel tot QR-code’ in Pakhuis Oud Hoorn

Zomerpop in Hoogwoud krijgt carnavalesk tintje met De Deurdarsers

Hendricks Karavaan brengt cultureel festival naar Huis Bonck in Hoorn; ‘erfgoed leeft, bruist en verbindt’

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer