• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zondag, 11 mei 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Kermis Hoorn en lappendag officieel erfgoed

Door ret35ew
22 april 2014
in Hoorn, Nieuws
Leestijd:2 minuten
A A
0
Kermis Hoorn en lappendag officieel erfgoed
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

kermis_hoornHOORN – De Hoornse kermis met lappendag als afsluiter wordt toegevoegd aan de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed in Nederland. Dat heeft het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed vandaag bekend gemaakt. Op de lijst komen tradities, die mensen het waard vinden om te behouden voor volgende generaties. De uitreiking van het certificaat en het bijbehorende schild vindt plaats tijdens de komende kermis, in augustus. 

De Hoornse kermis is de eerste traditie uit Noord-Holland die wordt aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed. Het is ook de eerste kermis die op de lijst komt. Met plaatsing op de Nationale Inventaris kan de kermis ook in aanmerking komen voor plaatsing op een van de internationale Immaterieel Erfgoedlijsten van UNESCO.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Trots

Wethouder Pijl met opening kermis Hoorn 2013
Wethouder Pijl met opening kermis Hoorn 2013

Wethouder Michiel Pijl is ongelooflijk blij en trots dat de Hoornse kermis met lappendag nu op de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed staat. ‘Dat onze eigen inwoners dit een belangrijke traditie vinden wisten we al. Uit onderzoek via ons stadspanel bleek dat we de kermis en lappendag de belangrijkste tradities van Hoorn vinden. Onze voordracht is dan ook breed gesteund. Niet alleen door inwoners, maar ook door de kermisbonden, de ambulante handel, de horeca en de Vereniging Oud Hoorn.”

We zijn er al met al wel twee jaar mee bezig geweest. De kermis en lappendag zitten in onze genen, ze horen bij de identiteit van onze stad. De plaatsing op de nationale lijst van immaterieel erfgoed is wat mij betreft dan ook dik verdiend’. 

Plaatsing op de Nationale Inventaris is een voorwaarde om voor de internationale UNESCO Immaterieel Erfgoedlijst in aanmerking te komen. Uiteindelijk bepaalt de Nederlandse staat welke items van de Nationale Inventaris worden voorgedragen aan UNESCO. ‘Erkenning in Nederland is al heel mooi, maar we gaan uiteraard voor plaatsing op de internationale UNESCO-lijst.’

Historie

De Hoornse kermis komt voort uit een eeuwenoude traditie. De eerste kermis vond plaats in 1446, in de vorm van een veertiendaagse lappenmarkt. Tot de dag van vandaag is de Hoornse binnenstad het decor van de kermis, die nu tien dagen telt. Daarmee is de Hoornse kermis een van de weinige aaneengesloten grote kermissen in een historische binnenstad. In de loop der jaren is het accent van markt naar kermis verschoven. De kermis en lappendag bleven echter onlosmakelijk met elkaar verbonden.

Vuurwerk

Bijzonder aan de Hoornse kermis zijn de activiteiten voor verschillenden groepen: de ouderenmiddag, de familiedag vol aanbiedingen voor gezinnen met kleine kinderen, de vrouwenavond. Op de eerste zondag is er een speciale kermis-mis. Het vuurwerk dat ieder jaar weer op vrijdag vanaf het Markermeer boven de stad wordt afgestoken trekt alleen al 60.000 bezoekers. Oude vrienden zoeken elkaar op en ontmoeten elkaar na afloop op straat of in het café.

Qua omvang staat Hoorn in de top-5 van kermissen in Nederland. De combinatie van winkels, terrassen, de monumentale omgeving en het gevarieerde aanbod aan attracties maken de Hoornse kermis tot een landelijke publiekstrekker.

Tags: CultureelErfgoedhoornKermisLappendag
Deel15Tweet10VerstuurDeel3Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Advertentie

Populair afgelopen 24 uur

  • Kettingbotsing met vier auto’s op Provincialeweg in Hoorn; tijdelijke afsluiting

    Kettingbotsing met vier auto’s op Provincialeweg in Hoorn; tijdelijke afsluiting

    2515 lezers
    Deel 1006 Tweet 629
  • Kruidvat heropent op nieuwe locatie in Kersenboogerd; grotere winkel en dagelijks open

    1081 lezers
    Deel 432 Tweet 270
  • Jongere beroofd in steeg aan het Hoefijzer in Zwaag; politie zoekt getuigen

    842 lezers
    Deel 337 Tweet 211
  • Plaatsen perrondak station Hoorn Kersenboogerd; werk ook ’s avonds

    302 lezers
    Deel 121 Tweet 76
  • Gespot? Nieuwe camera’s boven A7 tussen Avenhorn en Purmerend

    17219 lezers
    Deel 6888 Tweet 4305

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Kettingbotsing met vier auto’s op Provincialeweg in Hoorn; tijdelijke afsluiting

Plaatsen perrondak station Hoorn Kersenboogerd; werk ook ’s avonds

Jongere beroofd in steeg aan het Hoefijzer in Zwaag; politie zoekt getuigen

Wandelvierdaagse Gezinspaviljoen; gezellige rondjes van 2,5 km

Kruidvat heropent op nieuwe locatie in Kersenboogerd; grotere winkel en dagelijks open

Onderbreking werkzaamheden Ganker tijdens kermis

Finalisten ondernemersprijzen Westfries Ondernemersgala bekend

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer