• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
dinsdag, 19 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Column Sjaak Grosthuizen: Tiny Houses

Door ret35ew
25 januari 2016
in Hoorn, Nieuws, Skoftig
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Sjaak Grosthuizen: Tiny Houses
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

sjaak23 januari 2016 – Column Sjaak Grosthuizen: Tiny Houses

Mevrouw Grosthuizen en ik hebben in onze jeugdiger jaren veelal gekampeerd. Toen wij elkaar pas kenden was een tentje van twee bij twee ruim genoeg om te ervaren dat wij elkaar zelfs tijdens stortbuien met de rits dicht niet in de weg zaten. Ervaringen in ruimere vakantiebehuizingen, zoals een vouwwagen, een caravan of een campertje brachten eveneens aan het licht dat een tijdelijk krappe behuizing geen schade berokkende aan onze liefdevolle en wederzijdse zorgzame relatie.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Aan ons eerste samenwonen in mijn tweekamerflatje – alleen erg optimistische makelaars zouden dat betitelen als appartement – bewaren we slechts zoete herinneringen. Toch lieten wij ons de kans niet ontgaan om de stap naar een ruimere flat te maken. Drie ruime slaapkamers, een badkamer en een keuken en natuurlijk een redelijk grote huiskamer stonden tot onze beschikking. Geen probleem, want we konden na het samenvoegen van onze beide eenpersoonshuishoudens best een rommelkamer gebruiken en dan was er toch nog plek voor een logé.

Toen een invulling kwam aan onze kinderwens, werd ook de behoefte aan een eengezinswoning steeds duidelijker en nu de kinderen de deur uit zijn zouden we toe moeten kunnen met een kleiner woonoppervlak. Nu is dat voorlopig geen optie, want waar moeten wij de in ons arbeidzame en geïnteresseerde leven verzamelde boeken, archieven, hobbyspullen en relikwieën laten?

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Wij gebruikten toen niet direct de omschrijving ‘knus’

Het aantal vierkante meters woonruimte dat wij dagelijks voor onszelf en onze rommel claimen is in onze eeuw  en in ons land niet absurd. Dat is wel eens anders geweest. Ik heb in het Streekbos en later in het Buitenmuseum in Enkhuizen meegebouwd aan een bronstijdboerderij. Men had voor een heel gezin en een veestapel geen vierkante centimeter teveel ruimte. Ook bezochten wij in het oosten des lands plaggenhutten die in één nacht tijds in en op een kuil in de veengrond was opgetrokken. Wij gebruikten toen niet direct de omschrijving ‘knus’. Genealogisch onderzoek door mevrouw Grosthuizen naar familieleden in de 19e eeuwse Jordaan leerde ons dat men toe moest met een minimale woonruimte voor een gezin met een hoop kinderen.

Toen ik werd geboren, samen met mijn tweelingzus, bewoonden mijn ouders met nog mijn oudste zus een kamer op de bovenverdieping van een woonhuis in Alkmaar. Toen mijn broer op komst bleek, ging mijn vader volgens overleveringen bijkans door het lint toen men bij de gemeente geen ruimere woning beschikbaar had. In het knusse huisje dat uiteindelijk in 1949 beschikbaar kwam werden nog eens vier kinderen ondergebracht.

Kamperen met behoud van huiswerk.

Huizen dienden niet te klein te zijn.  Het was staatssecretaris Marcel van Dam die ooit bedacht dat voor één – en tweepersoonshuishoudens veel minder ruimte ook normaal mocht zijn. Mijn kinderen hebben studentenhuisvesting ervaren. Kamperen met behoud van huiswerk. Ze moesten het er maar mee doen en ze hebben tegenover ons niet geklaagd.

Ons ondergewaarde raadslid van GroenLinkse zijde Jos Kamminga heeft een woonoplossing ontdekt dat in Amerika als noodoplossing opbloeide uit de puinhopen van de hypotheekverpesters. Dat is iets voor Hoorn, moet hij gedacht hebben. Tiny Houses. Kleine huisjes. Hoeveel ruimte heb je nog nodig wanneer apps en internetabonnementen je boekenkasten, cd- en dvdrekken en krantenbakken kunnen vervangen? Wassen en afwassen, koken en kakken vragen niet zoveel ruimte. Een plek voor je bed en voor je bank, wat heb je eigenlijk nog meer nodig? Kleine ruimte, weinig stookkosten, weinig schoonmaakspullen en als je geen walk-in closettype bent met een schoenverzamelafwijking, dan kun je met 24 m²  uitstekend uit de voeten.

Een plek voor je bed en voor je bank, wat heb je eigenlijk nog meer nodig?

Heerlijk, zo’n groene en naar het doet vermoeden een linkse Marcel van Damgedachte. Je zult dit idee niet snel gekoppeld zien aan iemand van liberale huize, tenzij je zoekt aan de verkopende kant van de Tiny Housesbusiness. Milieuzuinig leven op een heel klein stukje aarde voor mensen zonder behoefte aan veel spullen, dat is dus het ware GroenLinks.

Mevrouw Grosthuizen kijkt regelmatig in mijn werkkamer. Eén grote verzameling van vergaarde historie, cultuur en materialen die je toch niet zomaar weggooit. Eén ding weten wij beiden goed. Wanneer wij hadden willen aarden in een Tiny House, hadden we nog iets langer de kampeertent moeten aanhouden.

Tags: ColumnhoornPolitiekSjaak GrosthuizenTiny Houses
Deel17Tweet11VerstuurDeel3Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    2416 lezers
    Deel 966 Tweet 604
  • Schietincident aan Nieuwe Noord in Hoorn; politie zoekt getuigen

    1008 lezers
    Deel 403 Tweet 252
  • Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

    83 lezers
    Deel 33 Tweet 21
  • Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn

    1057 lezers
    Deel 423 Tweet 264
  • Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons

    11848 lezers
    Deel 4739 Tweet 2962

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Caroline Bosman op Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn
  • Jean-Paul Jurriaans op Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn
  • Jean-Paul Jurriaans op Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn
  • Jean-Paul Jurriaans op Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn
  • Sabine Peerdeman op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

Spreekuren Schuldhulpverlening gaan niet door

Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

Laat je verrassen: Hoorn opent het culturele seizoen met feest en verbeelding

Droge zomers en stijgende vraag: hoe houden we ons water op peil?

NK Skeeleren op 22 en 23 augustus in Medemblik; veel lokaal talent aan de start

Zomeravondconcert Claire Janezic

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer