• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zaterdag, 12 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Column Sjaak Grosthuizen: Icoon

by Redactie
28 januari 2019
in Hoorn, Nieuws, politiek, Skoftig
Reading Time: 4 mins read
A A
0
Column Sjaak Grosthuizen: Icoon
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

26 januari 2019 – Column Sjaak Grosthuizen: Icoon

Is het replicaschip De Halve Maen, dat nu ergens half verstopt in de haven van Hoorn ligt, een icoon? Wethouder van het-jaar-van-de-Gouden Eeuwvieringszaken Samir Bashara heeft voor de juiste betekenis van het woord niet de Van Dale geraadpleegd, maar wel de term gebruikt in een raadsvoorstel dat deze week door de raadscommissie uitgebreid werd beloerd en beoordeeld.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Natuurlijk keek ik wel in een digitale versie van de Van Dale en trof daar de volgende omschrijving aan:

icoon (de; v(m); meervoud: iconen)1 geschilderde afbeelding van Christus of een
heilige 2 (computer) pictogram: een icoontje aanklikken 3 persoon die, voorwerp dat een
bep. periode, partij, club enz. als het ware belichaamt: zij is een icoon van de jaren
tachtig
; clubicoon; stijlicoon

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De Halve Maen zou van Hoorn een voorwerp kunnen zijn dat een bepaalde periode als het ware belichaamt. Iedere argeloze toerist zou bij het zien van het scheepje direct menen dat dit inderdaad het geval is. En ik, als argeloze burger van deze stad, liep er natuurlijk ook in. Ik vond de dwarsgetuigde boot ook prachtig passen bij de gevels en andere overblijfselen uit gloriejaren in Hoorn waar we zo bijzonder zuinig op hebben leren zijn. En nu, in dit jaar, dat uitgeroepen is tot het jaar van Rembrandt en de Gouden Eeuw, hebben we de unieke kans om de speciaal hiervoor op Nederland toestromende internationale toerist ook te verleiden hun geld spenderende interesse in onze geschiedenis in Hoorn te lenigen.

Rembrandt en Hoorn hebben nauwelijks een speciale band. We hebben wel een ‘Rembrandt van Hoorn’ in het Westfries Museum hangen, maar daarmee bedoelen we werk van Jan Albertsz Rotius. Ook niet mis en bijzonder aan te bevelen in de aandacht van zoekers naar het mooiste dat Holland kan bieden. De Gouden Eeuw is op veel plekken in de stad aan te wijzen en dat doen we graag, want al dit fraais zet Hoorn op de kaart. Op de wereldkaart zelfs. Dat de Halve Maen in dit jaar dan goede diensten kan doen heeft zelfs de meest cynische Hoornse politicus doen besluiten de aanwezigheid van het schip dit jaar nog te pruimen, maar daarna moet ie gewoon weg. Terug naar de VS, waar de vroegere bewoners van dat continent vele (tegelijk met hun begraven) herinneringen hadden aan dit soort schepen.

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT

In plaats daarvan zien ze graag een uitzwaaidag

Onze scherpzinnige fracties lieten in de commissievergadering van deze week merken dat zij de sticker ‘icoon’ niet zomaar op het scheepje willen plakken. Immers, als je dat zou doen, zou je impliciet uiten dat het scheepje ook na het uitdienen van het leencontract best nog jaren lang in Hoorn mag dienstdoen als icoon van de stad met haar Gouden Eeuwse geschiedenis. En dat is veel fracties nu net een stapje te ver. Robert Vinkenborg wil overigens het iconiseren eerst onderwerpen aan een democratisch proces. Voor dit jaar: alla! Daarna moeten we dat nog een zorgvuldig bespreken met elkaar. Dick Bennis van het CDA en het icoon van FT behoeven, alsmede Menno Jas, de aartsrealist, helemaal geen bespreking. In plaats daarvan zien ze graag een uitzwaaidag, op het moment dat de bulk van de toeristen is vertrokken. De Halve Maen kost de gemeente namelijk geld. Ruim €41.000,- dit jaar.

Geld over de balk gooien door gemeentebesturen is iets waar men in het tv-programma Kanniewaarzijn leuke items van kan maken. Is het daarom goed dat men met het voorstel komt om te laten onderzoeken hoe nadelig de toeristentrekker voor de stad gaat worden? Hier begin ik altijd kriebels te krijgen. Ik heb momenten in de raad gekend dat er kredieten werden vrijgemaakt om onderzoekbureaus iets te laten onderzoeken. Of dat Zeer Nuttige Instanties experts inhuurden om de lopende zaken lopend te krijgen. Ik schrok toen van de bedragen waarvoor men het groene licht gaf. Bedragen die een veelvoud waren van het Halve Maengeld.

Stel, dat je een persoon of bureau de opdracht geeft om Hoorn dit en de komende jaren te verkopen aan de mondiale toeristen, hoeveel zou je kwijt zijn? Om dit heikele punt te omzeilen gaven diverse commissieleden aan, de Halve Maen niet te willen zien als icoon en zeker niet als icoon van de stad. Een icoon is pas een icoon als het niks kost en toch van onschatbare waarde is. René Assendelft van Hoorn Lokaal stelde voor om de benoeming tot icoon uit te stellen tot na oktober. Dat is het moment dat de fracties, die € 41.000,- al veel te veel geld vinden voor stadspromotie, het schip desnoods op eigen kracht de oceaan wil laten oversteken.

Eén ding werd mij duidelijk: wanneer het schip meer geld opbreng dan wat het kost, dan is er geen enkel bezwaar om de wereld luidkeels te laten weten dat wij een schitterend icoon hebben. De historische gebouwen in de stad die niet op de gemeentebegroting drukken mogen we waarschijnlijk allemaal het stickertje ‘icoon’ opplakken. Het is eveneens duidelijk dat de typische Gouden Eeuwse uitspraak ‘de cost gaet voor de baet uyt’ ook geen iconische waarde meer heeft.

Tags: Column
Share21Tweet8SendShare2Send
Advertenties van onze sponsoren
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Brandweer bestrijdt hooibrand aan Lageweg in Hoorn; N506 afgesloten

    Brandweer bestrijdt hooibrand aan Lageweg in Hoorn; N506 afgesloten

    260 shares
    Share 104 Tweet 65
  • Man uit Grootebroek aangehouden in Enkhuizen na controle op drugs en mogelijk drugshandel

    608 shares
    Share 243 Tweet 152
  • Explosie bij woning aan de Watersnip in Hoorn; brievenbus uit deur geblazen

    106 shares
    Share 42 Tweet 27
  • Uitstel besluit wijziging Omgevingsplan binnenstad Hoorn; ‘anders kans op nadeelcompensatieclaims tot 400.000 euro’

    179 shares
    Share 72 Tweet 45
  • Terrasboot aan de Korenmarkt in Hoorn krijgt groen licht voor vervolgstap

    782 shares
    Share 313 Tweet 196

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Brandweer bestrijdt hooibrand aan Lageweg in Hoorn; N506 afgesloten

Explosie bij woning aan de Watersnip in Hoorn; brievenbus uit deur geblazen

College Medemblik: voortgang inburgering verloopt positief, maar uitdagingen blijven

Nieuwe reeks stadsgesprekken in Hoorn van start na zomer: Armoede, Beeld JP Coen en Inclusie

Echtpaar Fennema 60 jaar getrouwd

Waarschuwing voor nepagenten: trap niet in babbeltrucs

Renovatie na brand brug Zuider Bolwerk kost Enkhuizen €15.000; brandstichter onbekend

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer toestemming
Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij technologieën zoals cookies om informatie over je apparaat op te slaan en/of te raadplegen. Door in te stemmen met deze technologieën kunnen wij gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site verwerken. Als je geen toestemming geeft of uw toestemming intrekt, kan dit een nadelige invloed hebben op bepaalde functies en mogelijkheden.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer