• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
vrijdag, 4 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Verbazing

by Redactie
26 augustus 2020
in Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: Verbazing

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

26 augustus 2020 – Column Peter Ursem: Verbazing

Ik denk dat het unieke van de dierensoort mens is dat je je steeds weer kunt verbazen. Menselijk gedrag is, anders dan bij andere diersoorten, beïnvloedbaar door eigen denken. En daarbij denk ik ook aan: gevoelgestuurd denken. Gediplomeerde psychologen zullen bij deze term wellicht de wenkbrauwen fronzen en me graag willen voorzien van allerlei psychologenjargon. Wat ik wil zeggen is dat er door mensen soms (naar mijn gevoel heel vaak!) dingen worden gedaan of juist nagelaten die, wanneer cabaretiers daar melding van maken, zalen met aandachtig en helaas herkennend publiek dubbel zullen laten liggen. En dan hoeft de komiek daar niet eens rare stemmetjes bij te gebruiken.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Deze week in de krant een verslagje van mensen die terugkomen uit Spanje, waar de Nederlandse overheid beangstigd een oranje gekeurde waarschuwing voor af gaf aan reizigers. De terugkerende reizigers kregen de mogelijkheid zich te laten testen op corona op Schiphol. Daar werd door een pakweg twintig procent gebruik van gemaakt. Aan terugkeerders uit dat coronagebied werd door een ijverige journalist wat vragen gesteld.

Of ze in quarantaine gingen zoals dat werd aangeraden? Nee!

Mensen, volgens officiële richtlijnen volwassen mensen, wilden zich niet laten testen. Ze waren verontwaardigd over de aanpak van het virusgevaar in Nederland. In Spanje werd dat tenminste serieus aangepakt. Testen op het vliegveld voordat je überhaupt mocht instappen, mondkapjesverplichting enzovoort en allemaal verplicht en moet je hier zien: bijna niets van dit alles. Niets moest. Of ze in quarantaine gingen zoals dat werd aangeraden? Nee!

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Ik wist niet of wat ik las naar waarheid was opgetekend. Ik ga er maar van uit dat dit wel het geval was. Dit is Nederland en fakenieuws is nog geen staatsafgedwongen werkelijkheid. Wat ook duidelijk lijkt te worden is dat de Nederlandse aanpak, namelijk een beroep doen op het gezonde verstand en het verantwoordelijkheidsgevoel bij een aantal mensen niet aanslaat. Dat is vreemd en ook verklaarbaar. De enige verklaring die ik kan geven is dat lang niet alle 18-plussers ook echt volwassen is geworden.

Ik heb in het onderwijs gewerkt en bemerkt dat wanneer je naast het afspreken van grenzen geen grenswachter wilt zijn, kinderen dus over de grens gaan en na een paar keer succesvol overschrijden ervan moeilijk meer terug te roepen zijn. De Nederlandse overheid heeft zichtbaar moeite met het afkondigen en het handhaven van rabiate gedragsregels. De reeds opgelegde strafmaatregelen zouden zelfs via de o zo nog steeds heerlijk onafhankelijke rechtbank teniet gemaakt kunnen worden. Nou, wanneer niemand me kan dwingen om iets te doen waar ik geen zin in heb, dan doe ik het ook niet, lijkt hiermee een onvermijdelijk gedragsmogelijkheid te worden.

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT

Nee, ik zeg hierbij niet dat de democratie ziek is.

Puberaal gedrag dus. Deze coronatijd maakt duidelijk dat veel mensen zijn blijven hangen in pubergedrag. Nu spinnen populistische partijen daar goed garen bij en dat kan allemaal in democratisch Nederland. Nee, ik zeg hierbij niet dat de democratie ziek is. Democratie is gestoeld op de steun van een weldenkende bevolking. Een volwassen bevolking met besef van wat nodig is voor individu en samenleving. Misschien dat je wanneer je geestelijk zover bent gegroeid je met goed recht volwassen genoemd mag worden.

Jammer misschien dat je dat moeilijk kunt testen, zeker wanneer zo’n test op vrijwillige basis kan worden gedaan. Van de andere kant is het af en toe heerlijk wanneer je niet altijd volwassen hoeft te zijn. Wie weet hebben die puberale 18-plussers op andere momenten wel hele mooie blijken van volwassenheid getoond. Misschien moet ik het er helemaal nooit meer hebben. Ik verbaas me gewoon in stilte.

 

 

Tags: Column
Share15Tweet9SendShare3Send
Advertenties van onze sponsoren
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Kleine brand op balkon Astronautenweg in Hoorn snel geblust (update)

    Kleine brand op balkon Astronautenweg in Hoorn snel geblust (update)

    299 shares
    Share 120 Tweet 75
  • 80-jarige vrouw in Hoorn beroofd na babbeltruc; foto verdachte gedeeld door de politie

    508 shares
    Share 203 Tweet 127
  • ‘Realisatie opvang Oekraïers wél mogelijk’ in gebouwdeel C van voormalig stadhuis (update)

    552 shares
    Share 221 Tweet 138
  • Vermiste man (79) uit Andijk weer terecht (update)

    1414 shares
    Share 566 Tweet 354
  • College Enkhuizen op bezoek bij visbedrijf Klooster

    330 shares
    Share 132 Tweet 83

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Kleine brand op balkon Astronautenweg in Hoorn snel geblust (update)

Extra aanvraagronde LTA-subsidie in gemeente Medemblik

Column Peter Ursem: Democratische participatie

Enkhuizen vraagt ondernemers hun toilet zichtbaar te maken in HogeNoord App

Gemeente sluit speeltuin in Medemblik; staalslakken gebruik in paden

‘Realisatie opvang Oekraïers wél mogelijk’ in gebouwdeel C van voormalig stadhuis (update)

Interactieve theatervoorstelling in Hoorn; over groepsdruk en grenzen

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer