• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
woensdag, 2 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Regiolastig

by Redactie
7 februari 2020
in Nieuws, politiek, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: Regiolastig

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

5 februari 2020 – Column Peter Ursem: Regiolastig

Het is voor individuen die nog van elkaar verschillen vaak moeilijk om samen te werken. Het kan echter ook gebeuren dat er juist vanwege die verschillen een team wordt gevormd dat alle problemen aan kan. Wat nodig is wordt door alle teamgenoten bijgedragen. Kennis, kracht en financiën worden naar vermogen ingezet om, dat is een volgende voorwaarde, een gezamenlijk doel te bereiken. Het besef waar ieders grens van mogelijkheden ligt is zeer nuttig, om onderling vertrouwen in de kracht van de gezamenlijkheid te blijven behouden.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Gemeenten kunnen soms ook succesvol samenwerking nastreven met als doel de gedeelde regio te versterken om er als afzonderlijke gemeente ook de vruchten van te kunnen plukken. In Westfriesland bestaat er nu nog een samenwerkingsafspraak met de ambitieuze titel Het Pact van Westfriesland. Met een getal erachter kan worden aangegeven over welke bijgestelde afspraken men het heeft.

In de voorgestelde schrapzaken herken je pas goed waar een politicus voor staat

Die samenwerking staat onder druk. Niet alle gemeenten komen lekker uit met de begroting. Er zijn tegenvallers, ook met kosten waarmee de regering de gemeenten hebben opgezadeld. Waar ga je dan op bezuinigen? Bij dit probleem kun je direct merken hoe ver men is met echt regionaal samenwerken. Bij tekorten op de begroting komen de politici pas goed in het geweer. Wanneer jij het op jouw conto kan schrijven dat financiële problemen zijn opgelost, dan win je aan gewicht. In de voorgestelde schrapzaken herken je pas goed waar een politicus voor staat. En altijd is daar, behalve om links- of rechtsomredenen, het verschil tussen coalitie- of oppositieschrappers. De coalitiefracties hebben het in zo’n geval iets moeilijker, want er zal ook gekeken moeten worden naar schrapkansen betreffende de eigen kroonjuweeltjes. Daar is tijdens formatiegesprekken genoeg bloed voor gevloeid en ligt het voor de hand te kiezen voor zaken die de eigen burgers het meest onverschillig zijn.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Regionale samenwerking lijkt zo’n punt te zijn. Er is altijd wel een onderdeel binnen die afspraken waar jouw gemeente net iets minder voordeel aan heeft of in verhouding meer voor betaalt. Politiek ga je niet stuk, wanneer je over die zaken ballonnetjes op laat. In Opmeer en in Stede Broec worden momenteel driftig ballonnetjes opgeblazen om minder fanatiek mee betalen aan de regio legitiem te maken. En in mijn geheugen zijn nog beelden van twee burgemeesters, GertJan Nijpels en Onno van Veldhuizen, die namens alle Westfriese colleges voor onze camera en microfoon trots de eerste bouwstenen voor het Pact van Westfriesland toonden. Een ambitieus plan dat nog door alle raden heen moest en waar de Westfriese bevolking nog rijp voor gemaakt diende te worden.

Een plan om deze regio op te stuwen naar een van de aantrekkelijkste regio’s van Nederland, wie kan daar nu tegen zijn? Ik vermoed dat er bijna geen regiobewoner rondloopt die zal beweren dat een regio waarover je met het volste recht kan kankeren toch je ware is en zo moet blijven. Kankeren over het weer of over de regering in Den Haag is zo gewoon. Nee, dan Westfriesland! Een ideale regio wil iedereen best graag bewonen, maar dan komt wel de oer-Hollandse vraag: wat gaat dat kosten en gaan mensen uit een ander deel van de regio bepalen wat er in mijn dorp of stadje gaat gebeuren?

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT

Helaas hebben alle ruim vijftig Westfriese fracties nauwelijks het lef om Westfriesland stevig genoeg op de kaart te zeten. Ik geef toe: in menig verkiezingsprogramma zijn er regeltjes over Westfriesland neergezet, maar je moet het niet te hardop lezen. Het hemd is nader dan de rok en daarmee sta je zelf als regiofractie in je hemd.

Tags: Column
Share12Tweet7SendShare2Send
Advertenties van onze sponsoren
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Vermiste man (79) uit Andijk weer terecht (update)

    Vermiste man (79) uit Andijk weer terecht (update)

    1070 shares
    Share 428 Tweet 268
  • Vermiste Elin (12) uit Dijk en Waard weer terecht (update)

    715 shares
    Share 286 Tweet 179
  • Kinderen genieten van de verfrissing door de brandweer in Zwaag (foto’s)

    219 shares
    Share 88 Tweet 55
  • Dinsdag waterspektakel voor verkoeling door brandweer in Hoorn

    1782 shares
    Share 713 Tweet 446
  • Waterspektakel in Julianapark met hulp van brandweer Hoorn

    973 shares
    Share 389 Tweet 243

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Zomeravondconcert 8 juli

Kinderen genieten van de verfrissing door de brandweer in Zwaag (foto’s)

Bezuinigingspakket college Drechterland; ‘stem van inwoners klinkt door in voorkeur’

College Enkhuizen op bezoek bij visbedrijf Klooster

Vermiste man (79) uit Andijk weer terecht (update)

Kindergemeenteraad en kinderburgemeester officieel van start

Medio juli wegafsluitingen op N247 rondom Monnickendam

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer