• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
donderdag, 14 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Column Peter Ursem: Beeldenstorm

Door Redactie
18 juni 2020
in Hoorn, Nieuws
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Beeldenstorm
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

17 JUNI 2020 – Column Peter Ursem: Beeldenstorm

‘Stop de genocide verheerlijking’ wordt door een aantal groepen betoogd om hun mening kracht bij t zetten dat het standbeeld van Jan Pietersz Coen weg moet van de Roode Steen. Een nieuwe beeldenstorm na de Beeldenstorm uit 1566. Toen een heftige reactie om duidelijk te maken niets meer te willen weten van het kerkelijke gezag van de Room-Katholieke kerk. Misschien dat toen niet alleen theologische verschillen van inzicht genoeg waren om in een paar maanden tijd een furie te laten rondwaren.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Die Beeldenstorm was een compleet nieuw fenomeen in de vaderlandse geschiedenis. Toen zou met een uitwisseling van redelijke argumenten nooit maatschappelijke misstanden kunnen worden opgelost. Er was een heersende elite die afwijken van vaststaande maatschappelijke verhoudingen kon bestrijden en dat ook deed. Voor de beeldenstormers was dit min of meer een van de weinige mogelijkheden om de hegemonie van de oude elite te doorbreken. De Beeldenstorm was niet alleen een statement van de calvinisten tegen het vereren van heiligenbeelden, het was een gevecht om voor hun overtuiging een vaste maatschappelijke erkenning te krijgen.

Nu is in de wereld van nu ook een furie losgebarsten rond beelden. In veel landen worden beelden belaagd. Geen heiligen en wie de daden van deze in steen of brons verbeelde personen bekijkt met de ogen van de 21e eeuw zal niet gauw op de idee komen dat die personen terecht op een sokkel zijn geëindigd. Ook nu gaat de strijd niet alleen om de beelden, maar om een volwaardige plek in de samenleving voor elke nazaat van mensen die het zelfs volgens de maatstaven van toen erg hard te verduren hebben gekregen.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

mensen die zeiden sympathiek te staan tegenover de gedachte de standbeelden van foute historische figuren in een ander daglicht te zetten

Er is een uitnodiging uitgegaan van de organisatoren van de Hoornse beeldbeschimping: We Promise, Dekolonisatie Netwerk voormalig Indië en Building the Baileo aan ieder die achter hun doelstellingen staan om te komen betogen tegen het beeld van Coen. Ik sprak mensen die zeiden sympathiek te staan tegenover de gedachte de standbeelden van foute historische figuren in een ander daglicht te zetten. Mensen die zeiden dat de strijd tegen standbeelden de aandacht afleidt van wat werkelijk van belang is: het bestrijden van discriminatie op alle niveaus van onze samenleving. Ik vind ook dat discriminatie op grond van kleur, ras, geloof, geslacht of seksuele geaardheid passend binnen een flink deel van het alfabet absoluut niet geoorloofd is.

Wat de acties van de afgelopen tijd mij beter hebben doen beseffen is dat tegen discriminatie zijn niet genoeg is. Ik vind ook dat het moet worden bestreden op het moment dat dit zich binnen je eigen gezichtsveld voordoet of dreigt voor te doen. Ik heb ervaren dat ik absoluut niet de enige ben die zo denkt. Rutte heeft een klein moment van besef van gewijzigde inzichten laten zien. Veel mensen die ik ken maakten al een wat grotere stap. Hoe groot moet de stap zijn om in deze tijd als vanzelfsprekend volledig achter de letter en geest van artikel 1 van onze grondwet te staan? Is een aanvullende persoonlijke alertheid op het naleven ervan niet voldoende?

Niet voor niets komen bij een stel tegenstanders de roep om tegenacties

Op dit moment kun je de betogingen inclusief toespraken meebeleven via alle media en de opgestapelde en opgezweepte verontwaardiging zien en horen met de hardst klinkende kern van alle kreten: als je niet voor ons bent, ben je tegen. Het is juiste deze beweging, die bij veel goedwillende mensen een tegenreactie oproept. Ook bij mij. Je punt is gemaakt en wordt bij overschreeuwen eerder tenietgedaan. Niet voor niets komen bij een stel tegenstanders de roep om tegenacties. Tegenacties van de mensen die je juist had willen bereiken met een goede boodschap.

Een politieke onruststoker heeft om die tegenacties verder aan te moedigen als enige in vele jaren bloemen neergelegd bij het standbeeld. De enige die dit beeld echt een vorm van verering leek te willen geven. Leek, want Coen zal hem aan z’n kont roesten. Hij provoceert met een zacht gebaar. Schreeuwen om rechtvaardigheid kan daar helaas niet tegenop. Over de opgewonden acties en schreeuwconcerten denk ik nu: nou, raas maar even uit en als je klaar bent kunnen we met elkaar rustig bespreken wat er werkelijk gedaan moet worden. En bedenk: beelden discrimineren niet. Dat is helaas een eigenschap van elk mens, ongeacht afkomst, kleur of overtuiging. Richt je niet tot beelden, maar richt je tot de mensen.

Tags: ColumnhoornJP CoenProtesten
Deel72Tweet45VerstuurDeel13Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!

Populair afgelopen 24 uur

  • Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

    Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

    316 lezers
    Deel 126 Tweet 79
  • Tijdelijk kunstinitiatief vult leegstaand pand aan de Gouw in Hoorn

    269 lezers
    Deel 108 Tweet 67
  • Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)

    557 lezers
    Deel 223 Tweet 139
  • Op deze uren is fietsen in voetgangersgebied Westerstraat in Enkhuizen toegestaan

    697 lezers
    Deel 279 Tweet 174
  • Hoorn had contract met Groupcard maar beëindigde dit zonder financiële gevolgen

    69 lezers
    Deel 28 Tweet 17

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Jeroen Kramer op Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip
  • Jolanda Koopmans op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Margot Broersen op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Dennis Bruin op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Jeroen Bot op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Heeft u een voorwerp verloren of gevonden?  

Heeft u een voorwerp verloren of gevonden?  

Column Peter Ursem: Vakantiesurfen

Raadsfracties kondigen interpellatiedebat aan over uitvoering amendement voetbalvelden HVV Hollandia

Hoorn had contract met Groupcard maar beëindigde dit zonder financiële gevolgen

Tijdelijk kunstinitiatief vult leegstaand pand aan de Gouw in Hoorn

Klipper de Lutgerdina uit Enkhuizen vaart inclusief mee tijdens SAIL

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer