• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
woensdag, 9 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Hoorn

‘Weggevoerd , maar nooit vergeten…’; Online onthulling plaquette voor Hoornse Joden

by Redactie
15 april 2020
in Hoorn, Nieuws
Reading Time: 2 mins read
A A
0
‘Weggevoerd , maar nooit vergeten…’; Online onthulling plaquette voor Hoornse Joden
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

HOORN – Op 20 april 1942 werden ze gewongen in de trein te stappen: onze Hoornse stadsgenoten van Joodse afkomst. De Tweede Wereldoorlog was in volle gang en de Duitse bezetter nam maatregel na maatregel om het leven van Joden steeds verder in te perken. De trein vertrok naar Amsterdam. Dat bleek het begin van hun reis naar het einde: uiteindelijk werden allen vermoord in concentratiekampen.

Op 20 april 2020 wordt op het NS-station in Hoorn een plaquette onthuld door burgemeester Jan Nieuwenburg en Eddy Boom van Comité 40-45 Hoorn, voor hen die zijn weggevoerd, maar nooit vergeten. Online kan iedereen dit thuis zien via de website www.vrijheidinhoorn.nl en de Facebookpagina 75jaarvrijheidinhoorn.nl.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De trein vertrok om 12.18 uur

ACHTERGROND – Christine Kerkmeijer – de Regt woonde in 1942 op de Noorderstraat, met goed zicht op het station. In haar dagboek ‘Hoorn in de verdrukking’ schrijft zij over deze zwarte dag, waarvan de impact voor velen nog niet duidelijk was. Zo stonden er nog mensen te zwaaien op het station. Misschien was dit een tijdelijke maatregel?

Maar voor stadsgenoten als de 18-jarige Leo Vleeschdraager en zijn moeder Sara was dit het einde van hun levensreis. De jonge brood- en banketbezorger, die altijd fluitend door de stad fietste, werd net als zijn moeder vermoord in Sobibor. Niet alleen Leo’s naam staat op de plaquette die vanaf 20 april in de muur van het NS-station voor alle treinreizigers zichtbaar zal zijn. Ook de namen van de 14 andere Joodse oorlogsslachtoffers uit Hoorn staan daarop vermeld. De oudste was 62 jaar, de jongste slechts 6 maanden: de Joodse baby Hansje die in gevangenschap werd geboren.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Online reportage op 20 april

Door de maatregelen rondom het coronavirus kan de onthulling geen openbaar evenement zijn. De projectgroep 75 jaar Vrijheid in Hoorn maakt daarom een reportage in samenwerking met filmteam The Flying Dutchmen. Dit filmverslag zal vanaf 20 april om 18.00 uur getoond worden op de website vrijheidinhoorn.nl en de Facebookpagina 75 jaar Vrijheid in Hoorn. Ook via de kanalen van de gemeente Hoorn is de reportage te zien.

Eddy Boom, voorzitter comité 40-45 Hoorn, vindt het goed dat er op deze manier toch aandacht is voor de onthulling. “Herdenken en vieren van vrijheid is zo belangrijk. In de Tweede Wereldoorlog werd het Joden verboden naar cafés en andere openbare plekken te gaan. Cynisch genoeg is dat nu voor ons beter invoelbaar dan ooit, maar toen was de situatie nog zoveel verschrikkelijker. Daarom laten we op deze manier in Hoorn zien dat we deze stadsgenoten niet vergeten zijn. Want vrijheid is nooit vanzelfsprekend, zeker nu niet.”

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT

www.vrijheidinhoorn.nl. Like de facebookpagina 75jaarvrijheidinhoorn

Foto-onderschrift: Bewegwijzering tegenover het NS-station tijdens de tweede Wereldoorlog. Let op het bordje ‘voor Joden verboden’ in het Noorderplantsoen (foto: Collectie Osinga)

Share87Tweet54SendShare15Send
Advertenties van onze sponsoren
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Start bouw van 54 nieuwe woningen in Rozenbuurt Zwaag feestelijk gevierd

    Start bouw van 54 nieuwe woningen in Rozenbuurt Zwaag feestelijk gevierd

    209 shares
    Share 84 Tweet 52
  • Terugblik op feestje 40 jaar Dijkpop; foto’s en aftermovie

    179 shares
    Share 72 Tweet 45
  • Natuurlijk begraven op Zuiderveld lijkt haalbaar, college werkt plannen verder uit

    104 shares
    Share 42 Tweet 26
  • Tijdelijke regeling ‘Samenwonen op proef’ van WerkSaam wordt verlengd

    161 shares
    Share 64 Tweet 40
  • Hoorn stopt met toepassing staalslakken en vervangt bestaande funderingen bij onderhoud

    560 shares
    Share 224 Tweet 140

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Onderzoek naar vaarroute tussen Hoogkarspel en Medemblik krijgt vervolg

Hoorn ondertekent convenant voor uitstootvrije bouwplaatsen

Natuurlijk begraven op Zuiderveld lijkt haalbaar, college werkt plannen verder uit

Opening expositie Margreet Broersen

Nieuw bestuur Sportraad Enkhuizen benoemd

Terugblik op feestje 40 jaar Dijkpop; foto’s en aftermovie

Raadkrachtige vrouwen: steeds meer Hoornse vrouwen willen politiek actief worden

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer toestemming
Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij technologieën zoals cookies om informatie over je apparaat op te slaan en/of te raadplegen. Door in te stemmen met deze technologieën kunnen wij gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site verwerken. Als je geen toestemming geeft of uw toestemming intrekt, kan dit een nadelige invloed hebben op bepaalde functies en mogelijkheden.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer