• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
woensdag, 13 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Staak

Door Redactie
29 januari 2020
in Nieuws, politiek, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Staak

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

29 januari 2020 – Column Peter Ursem: Staak

Vanaf 1970 tot 2013 werkte in het basisonderwijs. Een aantal jaren was ik in de afdeling Hoorn bestuurslid van de vakbond. We hebben toen de eerste onderwijsstakingen meegemaakt en voor de afdeling mee georganiseerd. Dat was nodig, vonden wij. De verwaarlozing van het onderwijs door diverse regeringen bereikte soms het punt dat we meenden niets anders meer te kunnen. Voor de beslissing mee te doen, moest eerst een knop omgezet worden. Aanvankelijk als onderwijzer (leraren vond je pas in het voortgezet onderwijs) en later ook als leraar was je voornamelijk bezig om de kinderen die aan jou waren toevertrouwd zo goed mogelijk te begeleiden naar een volgende stap in hun ontwikkeling.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De geldkraan ging steeds verder dicht en dat heeft diverse gevolgen gehad, die de kwaliteit van het onderwijs ondermijnden. Zeker, ik moet toegeven dat maatregelen om de klassen te verkleinen prima waren. Had ik begin zeventiger jaren nog klassen van 35 of meer leerlingen, dat liep langzamerhand terug naar hoeveelheden in de twintig. Er kwamen meer vakleerkrachten, duobanen werden mogelijk en leerlingen kregen een ‘gewicht’ mee, waardoor er bij een groot aantal allochtone kinderen en kinderen uit een achterstandssituatie meer leerkrachten konden worden ingevoerd. Zelfs werd het mogelijk schoolassistenten aan te stellen.

Daar staan echter andere, slopende activiteiten van onze grote werkgever in Den Haag tegenover. Heel lang stegen de salarissen niet mee met de landelijke trend, waardoor het verschil met andere HBO-opgeleide mensen erg opliep. Een tijdlang waren de toelatingseisen voor de opleidingen versoepeld, zodat een uitgebreider instroom naar de PABO’s mogelijk werd. De mogelijkheden om te groeien in je werk met bijpassende salarisgroei bleef lange tijd minimaal. Dit heeft een hoop mannen afgeschrikt om zich met onderwijs op de basisschool te gaan bezighouden. Elders kon je betere carrièrevooruitzichten scoren. Het lespakket werd veranderd met meer zaken die vast wel heel nuttig waren voor het kind in de basisschool.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Het speciaal onderwijs groeide uit haar voegen en de politiek vond het een heel goed idee om al die kinderen met een rugzakje gewoon in de reguliere basisschool te zetten met een minimale financiële ondersteuning waarmee de school een adequate aanpak diende te leveren. In de laatste jaren dat ik met stug volharde vreugde aan het werk ging kwamen de inspecteurs van het onderwijs met organisatorische eisen waaraan een school moest voldoen om nog een voldoende te kunnen scoren. De onvoldoendes werden breeduit gemeten op de website van de inspectie.

Ik mocht met pensioen gaan op een moment, dat in onze school nagenoeg alle rest-energie werd besteed aan het bijhouden van een administratie waaraan de inspecteur kon zien dat het allemaal in orde was. Voor het vertalen van nieuwe onderwijsinzichten in actuele lessen was eigenlijk geen tijd, ruimte en energie meer beschikbaar. De plaats die het onderwijs in Nederland inneemt op een vergelijkende lijst van andere landen is tot een bedroevend niveau gezakt. Alle factoren om de zaak grondig te laten vastlopen waren aanwezig.

Geen wonder dat het nu een tijd van stevige actie is geworden. Ook in Westfriesland. Er gaat weer gestaakt worden en dat wordt niet overal meer gewaardeerd. Er zijn gelukkig schoolbesturen die pal achter hun leerkrachten staan en blijven staan. Hoe mag je de houding noemen van Stichting Katholiek Onderwijs De Streek, die de stakende leraren niet willen doorbetalen wanneer zij staken? Zij zien meer in een overlegmodel.

Overleggen zij dan al met Den Haag en hebben zij al zicht op een wenselijke oplossing? Lekkere bestuurders! Dit is een duidelijk signaal naar je leerkrachten, dat je hen gewoon in de steek laat. Leerkrachten van Westfriesland: blijf geloven in de mogelijkheid om het onderwijs weer goed en leerkrachtvriendelijk te krijgen. Sta(ak) sterk!

Tags: Column
Deel33Tweet21VerstuurDeel6Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Populair afgelopen 24 uur

  • Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)

    Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)

    494 lezers
    Deel 198 Tweet 124
  • Op deze uren is fietsen in voetgangersgebied Westerstraat in Enkhuizen toegestaan

    665 lezers
    Deel 266 Tweet 166
  • 12 Augustus plaatsing ANPR-camera’s op N307 bij Hoogkarspel; minder rijstroken en snelheidsbeperking

    1460 lezers
    Deel 584 Tweet 365
  • Tijdelijk kunstinitiatief vult leegstaand pand aan de Gouw in Hoorn

    70 lezers
    Deel 28 Tweet 18
  • Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

    429 lezers
    Deel 172 Tweet 107

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Jolanda Koopmans op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Margot Broersen op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Dennis Bruin op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Jeroen Bot op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)
  • Antoon de Boer op Kruising de Bangert/De Strip afgesloten tijdens werkzaamheden op De Strip (update)

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Raadsfracties kondigen interpellatiedebat aan over uitvoering amendement voetbalvelden HVV Hollandia

Hoorn had contract met Groupcard maar beëindigde dit zonder financiële gevolgen

Tijdelijk kunstinitiatief vult leegstaand pand aan de Gouw in Hoorn

Klipper de Lutgerdina uit Enkhuizen vaart inclusief mee tijdens SAIL

Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

60 jaar getrouwd!

Kinderen zoeken en vinden verkoeling tijdens waterpret in Risdam Zuid (foto’s)

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer