• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zondag, 13 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: De vrije hand

by Redactie
8 juli 2021
in Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: De vrije hand

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

8 juli 2021 –  Column Peter Ursem: De vrije hand

Ik moet het even bekennen: ik heb deze week iemand een hand gegeven. Gewoon, zoals dat vroeger ook gebeurde. Je weet het vast nog wel. Je komt elkaar tegen en wanneer het een simpele hartelijke begroeting is, dus zonder stevige omhelzingen en drie luchtkussen, geef je elkaar de hand terwijl je een verbaal hartelijkheidje uitwisselt met bijpassende verheugde gezichtsuitdrukking.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Op het moment vlak voor die hand, in een split second zoals dat heet, heb ik een scala aan gedachten doorgenomen. Gedachten die allemaal te maken hebben met pure zelfbescherming en verantwoordelijkheidsoverweging voor de dagen erna. Ik trok toen conclusies die niet stoelden op empirisch onderzoek naar een mogelijke besmettingsgeschiedenis van de betreffende persoon, maar puur op een inschatting van de handel en wandel die je hem toedicht. Hij, een persoon die ruim de leeftijd bereikt heeft om zelfs al twee vaccinaties te hebben gescoord, een persoon die niet met malle wappiestheorieën zijn eigen drang naar zelfgeformuleerde noodzakelijke vrijheden alle ruimte heeft gegeven. We hebben toen met de hoofden op fluisterafstand van elkaar informatie doorgegeven over de stand van zaken op persoonlijk medisch gebied.

Mijn vrouw en ik doen nog steeds met de mondkap voor boodschappen in drukker wordende supermarkten, waar we de momenten dat scholieren hun honger- en snaainoodaankopen doen uit de weg gaan. We zijn daar soms de enigen met regelmatig schoongewassen kap, maar hebben gelukkig nog geen meewarige blikken zien werpen. Ik heb twee gezond genoeg houdende prikken gekregen, maar ook de wetenschap opgepikt dat we desondanks nog besmet kunnen raken met het gevreesde virus in alle varianten die er zijn en nog zullen ontstaan. Ik zal er niet voor in het ziekenhuis geraken, maar ik heb nog dierbaren die ik af en toe ontzettend graag wil zien. Ik zou niet normaal kunnen leven met de gedachte dat ik iemand anders zou besmetten, terwijl dat voorkomen had kunnen worden.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

We weten dat na de zomervakantie een nieuwe piek in besmettingen kan komen door vakantiegangers die enthousiast virusvarianten oppikken in de landen die zij bezoeken. Nu blijkt dat we voor het sterk laten oplopen van besmettingscijfers ook gewoon in Nederland kunnen blijven. Met goedkeuring van het OMT (weten we nog waar die letters voor staan? Ze worden over niet al te lange tijd gevraagd in een televisiequiz) storten jongeren ongevaccineerd en zich veilig wanend met negatief testresultaat in uitzinnig en muzikaal opgezweepte menigten in te slecht geventileerde ruimten. Niet erg dat ze een besmetting oplopen, want verreweg de meeste besmet geraakte jongeren belanden er niet voor in het ziekenhuis.

Van hoeveel waarde is de jeugd voor ons kabinet en OMT?

Mijn zwager heeft dankzij teruglopende ziekenhuisbezettingen eindelijk zijn heupoperatie mogen ondergaan en hij is niet de enige die eindelijk in aanmerking komen voor behandeling van hun niet levensbedreigende reguliere kwaal. Het amechtig nahijgende ziekenhuispersoneel hoeft zich niet altijd meer in benauwende anticoronakledij te hijsen tijdens het wegwerken van uitgestelde ziekenhuiszorg. Ikzelf hoef voorlopig niet te worden opgenomen en zal nu iets geruster kunnen terugvallen op zorgpersoneel dat al die tijd buiten de coronaopvang heeft gewerkt.

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT

Ik zit nu wel met een vraag. Van hoeveel waarde is de jeugd voor ons kabinet en OMT? Vrijblijvendheid kenmerkt de aanpak van het vaccineren bij deze bevolkingsgroep, die toch de groep mensen is waar wij de meeste zorg en beschermende koestergedrag voor hebben. Alle jongeren kunnen een coronabesmetting oplopen en relatief weinig van hen komen in ziekenhuizen of rouwkamers terecht. De kans op een ziekte dankzij de vaccinatie is vele malen kleiner dan de kans om een vervelende aandoening op te lopen door besmetting met het virus. Toch is dat het meest gebruikte argument om maar af te zien van vaccinatie.

Ik weet nu dat ik eraan zal moeten wennen om gedurende lange tijd geen jongeren in mijn anderhalve meter comfortzone toe te laten en te allen tijde bij leeftijdgenoten moeten inschatten of ik hen veilig de hand kan schudden.

Tags: ColumnPeter Ursem
Share22Tweet14SendShare4Send
Advertenties van onze sponsoren
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Brand in hooibrand aan Lageweg in Hoorn; N506 afgesloten (update)

    Brand in hooibrand aan Lageweg in Hoorn; N506 afgesloten (update)

    564 shares
    Share 226 Tweet 141
  • Man uit Grootebroek aangehouden in Enkhuizen na controle op drugs en mogelijk drugshandel

    626 shares
    Share 250 Tweet 157
  • Explosie bij woning aan de Watersnip in Hoorn; brievenbus uit deur geblazen

    125 shares
    Share 50 Tweet 31
  • Terrasboot aan de Korenmarkt in Hoorn krijgt groen licht voor vervolgstap

    791 shares
    Share 316 Tweet 198
  • Uitstel besluit wijziging Omgevingsplan binnenstad Hoorn; ‘anders kans op nadeelcompensatieclaims tot 400.000 euro’

    181 shares
    Share 72 Tweet 45

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Brand in hooibrand aan Lageweg in Hoorn; N506 afgesloten (update)

Explosie bij woning aan de Watersnip in Hoorn; brievenbus uit deur geblazen

College Medemblik: voortgang inburgering verloopt positief, maar uitdagingen blijven

Nieuwe reeks stadsgesprekken in Hoorn van start na zomer: Armoede, Beeld JP Coen en Inclusie

Echtpaar Fennema 60 jaar getrouwd

Waarschuwing voor nepagenten: trap niet in babbeltrucs

Renovatie na brand brug Zuider Bolwerk kost Enkhuizen €15.000; brandstichter onbekend

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer toestemming
Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij technologieën zoals cookies om informatie over je apparaat op te slaan en/of te raadplegen. Door in te stemmen met deze technologieën kunnen wij gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site verwerken. Als je geen toestemming geeft of uw toestemming intrekt, kan dit een nadelige invloed hebben op bepaalde functies en mogelijkheden.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer