• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
woensdag, 20 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: De vrije hand

Door Redactie
8 juli 2021
in Nieuws, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: De vrije hand

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

8 juli 2021 –  Column Peter Ursem: De vrije hand

Ik moet het even bekennen: ik heb deze week iemand een hand gegeven. Gewoon, zoals dat vroeger ook gebeurde. Je weet het vast nog wel. Je komt elkaar tegen en wanneer het een simpele hartelijke begroeting is, dus zonder stevige omhelzingen en drie luchtkussen, geef je elkaar de hand terwijl je een verbaal hartelijkheidje uitwisselt met bijpassende verheugde gezichtsuitdrukking.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Op het moment vlak voor die hand, in een split second zoals dat heet, heb ik een scala aan gedachten doorgenomen. Gedachten die allemaal te maken hebben met pure zelfbescherming en verantwoordelijkheidsoverweging voor de dagen erna. Ik trok toen conclusies die niet stoelden op empirisch onderzoek naar een mogelijke besmettingsgeschiedenis van de betreffende persoon, maar puur op een inschatting van de handel en wandel die je hem toedicht. Hij, een persoon die ruim de leeftijd bereikt heeft om zelfs al twee vaccinaties te hebben gescoord, een persoon die niet met malle wappiestheorieën zijn eigen drang naar zelfgeformuleerde noodzakelijke vrijheden alle ruimte heeft gegeven. We hebben toen met de hoofden op fluisterafstand van elkaar informatie doorgegeven over de stand van zaken op persoonlijk medisch gebied.

Mijn vrouw en ik doen nog steeds met de mondkap voor boodschappen in drukker wordende supermarkten, waar we de momenten dat scholieren hun honger- en snaainoodaankopen doen uit de weg gaan. We zijn daar soms de enigen met regelmatig schoongewassen kap, maar hebben gelukkig nog geen meewarige blikken zien werpen. Ik heb twee gezond genoeg houdende prikken gekregen, maar ook de wetenschap opgepikt dat we desondanks nog besmet kunnen raken met het gevreesde virus in alle varianten die er zijn en nog zullen ontstaan. Ik zal er niet voor in het ziekenhuis geraken, maar ik heb nog dierbaren die ik af en toe ontzettend graag wil zien. Ik zou niet normaal kunnen leven met de gedachte dat ik iemand anders zou besmetten, terwijl dat voorkomen had kunnen worden.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

We weten dat na de zomervakantie een nieuwe piek in besmettingen kan komen door vakantiegangers die enthousiast virusvarianten oppikken in de landen die zij bezoeken. Nu blijkt dat we voor het sterk laten oplopen van besmettingscijfers ook gewoon in Nederland kunnen blijven. Met goedkeuring van het OMT (weten we nog waar die letters voor staan? Ze worden over niet al te lange tijd gevraagd in een televisiequiz) storten jongeren ongevaccineerd en zich veilig wanend met negatief testresultaat in uitzinnig en muzikaal opgezweepte menigten in te slecht geventileerde ruimten. Niet erg dat ze een besmetting oplopen, want verreweg de meeste besmet geraakte jongeren belanden er niet voor in het ziekenhuis.

Van hoeveel waarde is de jeugd voor ons kabinet en OMT?

Mijn zwager heeft dankzij teruglopende ziekenhuisbezettingen eindelijk zijn heupoperatie mogen ondergaan en hij is niet de enige die eindelijk in aanmerking komen voor behandeling van hun niet levensbedreigende reguliere kwaal. Het amechtig nahijgende ziekenhuispersoneel hoeft zich niet altijd meer in benauwende anticoronakledij te hijsen tijdens het wegwerken van uitgestelde ziekenhuiszorg. Ikzelf hoef voorlopig niet te worden opgenomen en zal nu iets geruster kunnen terugvallen op zorgpersoneel dat al die tijd buiten de coronaopvang heeft gewerkt.

Ik zit nu wel met een vraag. Van hoeveel waarde is de jeugd voor ons kabinet en OMT? Vrijblijvendheid kenmerkt de aanpak van het vaccineren bij deze bevolkingsgroep, die toch de groep mensen is waar wij de meeste zorg en beschermende koestergedrag voor hebben. Alle jongeren kunnen een coronabesmetting oplopen en relatief weinig van hen komen in ziekenhuizen of rouwkamers terecht. De kans op een ziekte dankzij de vaccinatie is vele malen kleiner dan de kans om een vervelende aandoening op te lopen door besmetting met het virus. Toch is dat het meest gebruikte argument om maar af te zien van vaccinatie.

Ik weet nu dat ik eraan zal moeten wennen om gedurende lange tijd geen jongeren in mijn anderhalve meter comfortzone toe te laten en te allen tijde bij leeftijdgenoten moeten inschatten of ik hen veilig de hand kan schudden.

Tags: ColumnPeter Ursem
Deel22Tweet14VerstuurDeel4Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    2705 lezers
    Deel 1082 Tweet 676
  • Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

    353 lezers
    Deel 141 Tweet 88
  • Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

    302 lezers
    Deel 121 Tweet 76
  • Schietincident aan Nieuwe Noord in Hoorn; politie zoekt getuigen

    1104 lezers
    Deel 442 Tweet 276
  • Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

    1832 lezers
    Deel 733 Tweet 458

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Esther Scheper-van Der Meer op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Harry Schouten op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Stefan Kok op Droge zomers en stijgende vraag: hoe houden we ons water op peil?
  • Esther Scheper-van Der Meer op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Elly Mey op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

Spreekuren Schuldhulpverlening gaan niet door

Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

Laat je verrassen: Hoorn opent het culturele seizoen met feest en verbeelding

Droge zomers en stijgende vraag: hoe houden we ons water op peil?

NK Skeeleren op 22 en 23 augustus in Medemblik; veel lokaal talent aan de start

Zomeravondconcert Claire Janezic

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer