• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
dinsdag, 19 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Sint Maarten

Door Redactie
11 november 2021
in Nieuws, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Sint Maarten

Foto wikimedia

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

11 november 2021 – Column Peter Ursem: Sint Maarten

Sintere, sintere Maarten,
turf in de lurf in de maneschijn.
Hoog op de klompen, laag op de muilen.
Sinte Margriet, ken je me niet?

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Wie heeft buurman dronken gemaakt?
De klepels van de klokken.
Ouwe wijven dragen rokken;
de jongens dragen broeken,
de meisjes schutteldoeken.

Brand in mijn lantaren;
de vonken vliegen eruit.
De meisjes lopen met garen,
de jongens met beschuit.
Nu is mijn liedje uit.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Met dit liedje schuimde ik met mijn broer Ton en mijn zussen de Alkmaarse deuren langs in de hoop een enorme berg snoep te vergaren in de door mijn moeder genaaide ruime tassen. Mijn broer was overigens sneller dan ik, want hij zong of dit lied niet helemaal uit of gebruikte bij voorkeur de veel kortere liedjes. Omdat we toen nog behoorlijk op elkaar leken, kreeg ik wel eens te horen: ‘Jij krijgt niks meer, je bent daarnet al geweest.’

‘Jij krijgt niks meer, je bent daarnet al geweest.’

Ik heb toen verzuimd mijn aandeel in de veel grotere hoeveelheid lekkers van mijn broer te claimen. Ik haalde bovendien veel meer op dan mijn jongere zusjes die nog veel meer tijd nodig hadden om alle gulle adressen langs te gaan. Het liedje uit Alkmaar namen we mee toen we naar Den Helder verhuisden. Daar heb ik heel snel afgeleerd om het te zingen, want het was daar totaal onbekend en men wilde veel te graag het hele lied horen voordat de snoeptrommel openging. Ik denk dat ik het lied voor de laatste keer heb gezongen nadat een vriendelijke mevrouw me verrukt vroeg het lied nogmaals ten gehore te brengen.

In Westfriesland is 11 november de dag van Sint Maarten. Keuveltjes-eivend, heb ik ontdekt. Een keuveltje is de Westfriese naam voor de lampion. In mijn zondagse radioprogramma bij Hoorn Radio liet ik voor het vaste Westfriese moment het lied over keuveltjes-eivend horen. Het is een tekst van Nico Splinter en werd gezongen door Jan en Greet Krul.

verzamelen van zegeltjes voor de mooist versierde tafeltjes

Ik ontdekte dat in Hoorn het Sint Maartenfeest vroeger op een totaal andere manier werd gevierd. Tot 1967 was het gewoon om na de kermisweek de deuren langs te gaan in de geest van deze heilige. Met een versierd tafeltje en er kwam ook iets bij met het verzamelen van zegeltjes voor de mooist versierde tafeltjes. Na 1967 sloot men in Hoorn aan bij de traditie van 11 november en de tafeltjes bleven onversierd thuis staan. Nu is de traditie in de vorm zoals wij die nu kennen ook niet altijd zo geweest. Vroeger, heel vroeger was het eigenlijk het feest waarmee werd gevierd dat men met het inmaken van fruit en groenten klaar was voor de winter. Men liet elkaar proeven van wat er was klaargemaakt en arme lieden liepen dan de huizen langs om te mogen profiteren van alle lekkers waar zij niets van bezaten.

De datum van 11 november is in het zuiden des lands van geheel andere betekenis. Het is de dag die in het teken staat van de voorbereidingen op het carnavalsfeest. Er wordt dan op een andere manier gesmuld van zaken waarnaar men bij feestgevoel graag naar reikt. Deze gewoonte zal waarschijnlijk niet echt een Westfries volksfeest gaan worden en dat is niet erg. We zullen vast ook niet binnenkort het vrijgezellencadeutjesfeest Happy Singlesday – afkomstig uit China – de plaats van keuveltjes-eivend laten innemen en al helemaal niet Halloween, het gewenningsfeestje aan alle horror die ons nog te wachten staat.

Ik vraag me slechts één ding nog af. Hoeveel met de kinderen meelopende ouders zullen verschrikt hun kinderen schielijk terugtrekken wanneer een persoon zonder mondkapje voor de deur opent?

Tags: ColumnPeter Ursemsintmaarten
Deel156Tweet98VerstuurDeel27Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    2593 lezers
    Deel 1037 Tweet 648
  • Schietincident aan Nieuwe Noord in Hoorn; politie zoekt getuigen

    1079 lezers
    Deel 432 Tweet 270
  • Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

    268 lezers
    Deel 107 Tweet 67
  • Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

    220 lezers
    Deel 88 Tweet 55
  • Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

    1804 lezers
    Deel 722 Tweet 451

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Esther Scheper-van Der Meer op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Harry Schouten op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Stefan Kok op Droge zomers en stijgende vraag: hoe houden we ons water op peil?
  • Esther Scheper-van Der Meer op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Elly Mey op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

Spreekuren Schuldhulpverlening gaan niet door

Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

Laat je verrassen: Hoorn opent het culturele seizoen met feest en verbeelding

Droge zomers en stijgende vraag: hoe houden we ons water op peil?

NK Skeeleren op 22 en 23 augustus in Medemblik; veel lokaal talent aan de start

Zomeravondconcert Claire Janezic

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer