• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
woensdag, 20 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Westfriesland in de toekomst

Door Redactie
14 januari 2021
in Nieuws, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Westfriesland in de toekomst

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

13 januari 2021 – Column Peter Ursem: Westfriesland in de toekomst

Waar iedereen wel eens nieuwsgierig naar is, is de vraag hoe de toekomst zal zijn. Onze eigen toekomst, hoe ziet die er over tien jaar uit? Je kunt heel simpel uitrekenen hoe oud je wordt in 2030, maar hoe oud ben je dan wel helemaal? Zijn er zaken die je dan veel makkelijker af gaan dan nu of ben je dan een flink stuk gevorderd in het wegstrepen van fysieke en mentale prestaties? En hoe ziet de wereld er dan uit? Voor jou persoonlijk en voor de plek waar je woont?

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De gemeente Opmeer doet wat met die interessante vraag. Natuurlijk moet de overheid anticiperen op wat komen gaat. Denk aan de energietransitie waarvoor over tien jaar al het een en ander gerealiseerd moet zijn. Maar ook het woningbestand: zijn we dan al iets dichter bij het doel om wachtlijsten weg te werken? De gemeente Opmeer houdt zich nu bezig met de Toekomstvisie 2030 en om daar beter zicht op te krijgen is Future Consult ingeschakeld.

omdat we momenteel als regio nog niet erg veel voorstellen

Nu zijn overheden altijd al bezig met plannen voor de toekomst. Wat bouwplannen voor woningen betreft, lijkt het af en toe wel, dat plannen die op dit moment worden gesmeed pas over tien jaar gereed komen. Welke verrassing zit daar nog bij? Misschien is het interessanter om te willen zien hoe onze wereld eruit ziet over 20 of 30 jaar. De plannen die daarvoor bedacht worden staan allemaal nog op losse schroeven, zodat er nog ruimte is voor het noodzakelijke voortschrijdend inzicht.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Ik denk aan het schone plan het Pact van Westfriesland om deze regio tot één van de tien beste regio’s van Nederland te laten worden. Dit plan dat al enige jaren bestaat houdt dus in dat we als regio nog flink aan de bak mogen, omdat we momenteel als regio nog niet erg veel voorstellen. Wanneer we die status wel hebben bereikt in 2040, zouden we dan nog steeds als zeven aparte gemeenten bestaan of is het inzicht gegroeid dat we dan zo dicht op elkaars lip zitten en dat het belang van één gemeente sterk samenhangt met het belang van de andere gemeenten?

Nu wordt onderling gesteggeld over waar de zo keihard benodigde woningen kunnen worden neergezet. Hier en daar zijn in Westfriesland enigszins aarzelend (en tegenover de provincie vastberaden) plekken in ons groen aangewezen waar die woningen kunnen worden neergezet. De gemeente Westfriesland – misschien moeten we onszelf nu al laten wennen aan die naam – beschikt dan over alle faciliteiten die grotere steden zo vanzelfsprekend aanbieden aan hun burgers. De kleine kernen zijn door hun onvermijdelijke groei kernen geworden met een klassiek en een modern deel. Een ideale gemeente met nog steeds flinke lappen groen, maar ook met stevig beschermde stukjes natuur en met een oppervlakte waar de Amsterdammers jaloers op zijn.

Hoorn is niet langer de stadskern, maar herbergt nog wel een flink aantal regionale faciliteiten. Maar waarom zou het kunstzinnige hart niet in Medemblik komen te liggen en zou een hogeschool niet bij de spoorlijn in Hoogkarspel worden neergezet? Het grote hotel in stadswijk Enkhuizen aan het water is dan de ideale plek voor toeristen die Westfriesland aan het IJssel- en het Markermeer willen bezoeken. Hier en daar zijn nog wat wijkjes waar de energietransitie nog niet helemaal is voltooid, maar de vele malen efficiëntere manier om zonne-energie te benutten heeft de afbouw van windmolenparken ingezet.

Hoogbouw wordt pas hoogbouw genoemd, wanneer het aantal bouwlagen hoger is dan tien. Westfriesland beschikt over een voetbalelftal dat in de eredivisie andere elftallen immense schrik aanjaagt en ja, er spelen zelfs twee voetballers van eigen bodem mee. Het stadion ligt iets buiten het huidige Wognum, via de verbrede A7 goed bereikbaar. De Westfriese economie draait als een tierelier sinds er geen bedrijven meer worden afgeschrikt door strenge beperkingen van bouwhoogten.

Ach, ik kan verder dromen over Westfriesland in 2040 of 2050. Ik zal dan waarschijnlijk niet meer meemaken dat de decennialange ruzie over de plekken waar de Opperdoezer Ronde verbouwd mag worden nog steeds tractors naar het gemeentehuis in Opmeer laat optrekken.

Tags: ColumnPeter Ursem
Deel32Tweet20VerstuurDeel6Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316

Populair afgelopen 24 uur

  • Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel

    2863 lezers
    Deel 1145 Tweet 716
  • Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

    405 lezers
    Deel 162 Tweet 101
  • Terugblik; Veel mensen op de been met Lappendag Hoorn (video’s)

    377 lezers
    Deel 151 Tweet 94
  • Schietincident aan Nieuwe Noord in Hoorn; politie zoekt getuigen

    1134 lezers
    Deel 454 Tweet 284
  • Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

    1850 lezers
    Deel 740 Tweet 463

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Esther Scheper-van Der Meer op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Harry Schouten op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Esther Scheper-van Der Meer op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Harry Schouten op Aanpassing toegang restaurant De Woeste Hoogte: tijdelijk afsluiting N307 Westfrisiaweg in Bovenkarspel
  • Stefan Kok op Droge zomers en stijgende vraag: hoe houden we ons water op peil?

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Hoornse binnenstad wordt openluchtgalerie tijdens ‘Kunst in de Etalage’

Participatieweek Hoogkarspel Zuid; van pizzaparty tot geschiedenislessen en gebiedscafé

Opgroeien met de jaarmarkt: Blokker viert 40 jaar levendige traditie

Stadhuis Enkhuizen 21 augustus tot 11.00 uur gesloten

Gemeentehuis Stede Broec donderdag tot 11.00 uur gesloten

Griezeldorp Zwaag komt tot leven: kinderen bouwen eerste middag met hulp van ouders aan hun spookhut (foto’s)

Spreekuren Schuldhulpverlening gaan niet door

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer