• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zondag, 22 juni 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: What’s in a name?

by Redactie
16 augustus 2021
in Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: What’s in a name?

Beeld Alex Gitzels / HbA

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

11 augustus 2021 – Column Peter Ursem: What’s in a name?

Ik weet het, het is volstrekte onzin om een stukje over Westfriesland te betitelen met een Engelse titel. Maar ja, de titel stond er als eerste en de eerste zin gaat erover en deze zin ook weer, dus het veranderen van de titel betekent ook het weglaten van een complete inleidende alinea. Met de zomerwarmte van vandaag is dat een minder aantrekkelijke gedachte.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Toch slaat de titel op het onderwerp waar we vanmorgen over spraken tijdens het ontbijt in een hotelletje in Wervershoof of om preciezer te zijn: in Onderdijk. We hadden het met de dame die het ontbijt verzorgde over Westfriesland en op gegeven moment spraken we over de herkomst van de Westfriese plaatsnamen. Zo wist zij te vertellen dat de plaatsnaam Lutjebroek afgeleid kan worden van het stukje lutje, dat klein betekent en broek dat verwijst naar moerasland.

Wonen in Hoorn en dan een hotelletje zoeken in dezelfde omgeving is iets wat zijn oorsprong heeft in de professionele aanpak van de vloer op onze benedenverdieping. Wij kunnen dan een paar dagen ons huis niet in en om een andere dringende reden kunnen we er niet meteen een vakantiereisje in het buitenland aan koppelen. En wat is er mis met het verblijven op een andere plek in het uitnodigende Westfriese gebied?

Wij wonen al enige decennia in Hoorn. De naam Hoorn is afgeleid van horne, dat hoek betekent en ook in vroegere tijden was het gelegen op de plek waar toen het Vlie en later de Zuiderzee een hoek in de kustlijn liet zien. Hoe breed we het aan te leggen strand bij Hoorn ook maken, die hoek zal er altijd wel in blijven. In de 12e eeuw waren heel wat dorpen en woonbuurten al van een naam voorzien en hoewel de spelling toen iets anders zal zijn geweest, was de plek al bepaald. Wervershoof stond toen op de kaart ingetekend als Waerfartshoeve, hetgeen betekende dat ene Waerfart op die plek zijn boerderij had. Ursem, het dorp waar mijn achternaam vandaan komt zou volgens een verklaring zijn samengesteld van ars (paard) en hem (aan het water gelegen buitendijks land).  Maar net zo goed te verdedigen is te verklaring te vinden in het feit dat ene Ors of Urs daar zijn heem, hem of heim gevonden heeft.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De geschiedenis van Westfriesland is dus ook al vanuit de naamgeving van de plekken daar te vertellen. Het kan natuurlijk ook een reden zijn om tegen te houden om gemeenten in dit gebied zo maar te verenigen onder een compleet nieuwe naam. De gemeente Medemblik herbergt nu een flinke hoeveelheid dorpsnamen die zelfs in de Middeleeuwen al een begrip waren. Voor de huidige bewoners van deze historische plekken kan dat volledig buiten de interessesfeer vallen en de opvatting ondersteunen dat je niet woont in een naam, maar in een huis met een bepaald goed terug te vinden adres in tomtomsystemen of via unieke postcode.

We hebben nu niet meer de grote behoefte om de heiligen die zich vernoemd weten (zie dit als een handreiking naar hen die geloven dat heiligen nog steeds kunnen worden aangeroepen en actief kunnen zijn om gehoor te geven aan deze aanroepingen op iets minder fysieke wijze dan St.Nicolaas dat jaarlijks pleegt te doen) in kerken en dito buurten. Nieuwe wijken worden regelmatig vernoemd naar de vroegere geografische hoedanigheid of agrarische verrichtingen.

Ach, hoe zal de gemeente worden genoemd waar alle zeven oostelijk gelegen  Westfriese  gemeenten onder zullen vallen? De nieuwe gemeentenaam voor Westfriesland zou gezocht kunnen worden op de oudst bekende kaarten van dit gebied en wie vraagt zich daarna nog af: what’s in a name?

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT
(tekst gaat door onder deze advertenties)
Tags: ColumnPeter Ursem
Share49Tweet31SendShare9Send
Advertenties van onze sponsoren
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Alles over Ironman 70.3 Westfriesland 2025; Programma, parcours, foto’s en livestreams (update)

    Alles over Ironman 70.3 Westfriesland 2025; Programma, parcours, foto’s en livestreams (update)

    17347 shares
    Share 6939 Tweet 4337
  • Verkeersmaatregelen in Hoorn en programma IRONMAN Westfriesland

    5647 shares
    Share 2259 Tweet 1412
  • Tropische editie IRONMAN Westfriesland: hitteprotocol geactiveerd

    6658 shares
    Share 2663 Tweet 1665
  • IRONMAN Westfriesland; 70.3 en 5150 fietsparcours en uitleg Start – Wisselzone – Finish (video)

    1211 shares
    Share 484 Tweet 303
  • Verkeersmaatregelen rondom IRONMAN 70.3 Westfriesland 22 juni 2025

    2394 shares
    Share 958 Tweet 599

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Alles over Ironman 70.3 Westfriesland 2025; Programma, parcours, foto’s en livestreams (update)

College steunt voorgenomen sluiting basisschool De Langereis in Ursem; ’te weinig leerlingen voor behoud’

Vacature burgemeester Opmeer trekt 15 kandidaten

IRONMAN Westfriesland: 70.3 and 5150 Bike Courses and Explanation of Start – Transition – Finish (Video)

Duurzaam Streekbad officieel heropend: zon, water en een flinke dosis energie!

IRONMAN Westfriesland ready for hot edition: ‘We are fully prepared down to the last detail’

Westfriese gemeenten bundelen krachten tegen ondermijning; nieuw team voor meer controles

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer