• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
donderdag, 17 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Column Peter Ursem: Jong geleerd ……

by Redactie
20 oktober 2023
in Hoorn, Koggenland, Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: Jong geleerd ……
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

19 oktober 2023 – Column Peter Ursem: Jong geleerd ……

Koggenland en Opmeer hadden er al een en Hoorn gaat er ook een krijgen: een kindergemeenteraad en zelfs een kinderburgemeester. Elk jaar in een andere samenstelling van de raad, want het lidmaatschap is gebonden aan de klas waarin je zit. In Hoorn is dat groep zeven.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De samenwerking met de basisscholen in de gemeente moet ervoor zorgen dat er een groep kinderen die samen eigenlijk de meeste wijkgenootjes vertegenwoordigen plannen kunnen maken, waarvan er een of misschien meer ook uitgevoerd gaan worden. Het fenomeen is niet nieuw. In heel wat gemeenten is een kindergemeenteraad samengesteld en houden kinderen zich bezig met de eerste principes van democratische politiek. Niet in alle gemeenten is de organisatie dezelfde. Gemeenten die er ook aan willen beginnen kunnen zich al behoorlijk oriënteren en zien of er ook resultaten worden geboekt.

In Hoorn is in het verleden al eens iets dergelijks georganiseerd

Eén van de belangrijke pijlers onder een dergelijk project is de toezegging dat er daadwerkelijk iets kan worden gerealiseerd, het liefst iets concreets dat in latere jaren ook kan worden aangewezen als resultaat van overleg. In Hoorn is in het verleden al eens iets dergelijks georganiseerd. In projectvorm konden leerlingen van deelnemende scholen ideeën inbrengen. Op school werden de voorbereidende activiteiten georganiseerd, zodat de kinderen die de school vertegenwoordigden goed beslagen ten ijs kwamen. In de raadzaal werd het laatste stuk van de democratische les gespeeld en lag er tenslotte een plannetje klaar dat door de gemeente werd uitgevoerd.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Gemeenten met een kindergemeenteraad hebben ook een kinderburgemeester en er bestaat een levensecht Nederlands Genootschap van Kinderburgemeesters (NGKb). Er zijn al 100 kinderburgemeesters in Nederland en er kunnen er dus nog 242 bij komen. Hoorns zal de 101ste kunnen aanmelden. De kinderburgemeesters worden veelal ingeschakeld bij belangrijke gebeurtenissen in een gemeente. Ik las dat de aankomst van sinterklaas vaak wordt genoemd, maar ook een rol bij de 4 mei herdenkingen. Wanneer er een duidelijk budget wordt afgesproken voor het onderwerp dat zij gerealiseerd willen zien worden dan is er ook een besef dat het niet alleen maar een spelletje is.

Het vertrouwen in de politiek zal alvast de eerste bouwstenen kunnen krijgen

Voor onze volwassen raadsleden geldt natuurlijk ook dat er geen spelletjes worden gespeeld. De kinderen leren wel dat niet elke wens kan worden uitgevoerd. De scholen die achter hun vertegenwoordigers staan zullen in de klas moeten leren om te gaan met het feit dat hun idee het helaas niet haalde. Ik denk dat er tijdens de activiteiten van de kindergemeenteraadsleden veel kan worden geleerd. Het vertrouwen in de politiek zal alvast de eerste bouwstenen kunnen krijgen wanneer hun werk door de echte raad en het echte college serieus wordt genomen.

Tijdens het echte politieke werk van de volwassenen gebeurt het helaas wel eens dat gewenste zaken niet door gaan of er heel anders gaan uitzien dan werd voorgespiegeld. Zoiets mag een door de kindergemeenteraad voorgesteld plan, dat getoetst is aan de haalbaarheid, beslist niet overkomen. Kinderen zijn realistisch genoeg en zullen eisen dat elke toegezegde euro ook aan het uitgekozen project zal worden besteed. Gelukkig is al heel veel goed gelukt en kunnen kinderen met terechte trots resultaten aanwijzen die er niet zouden zijn wanneer zij zich daar niet over hadden uitgesproken.

Natuurlijk komt er heel wat bij kijken wat je kunt scharen onder show. De kinderen komen af en toe in de spotlights te staan en dat is natuurlijk ook een mooi deel van het mogen meedoen. Leerkrachten en ouders doen mee en ook daarmee wordt aangetoond dat het een gemeente een lief ding is dat
echte democratie wordt doorgegeven. Nu doen er al drie van de zeven Westfriese gemeenten mee. Het zou leuk zijn wanneer alle Westfriese gemeenten gaan meedoen. Ik zal nog maar niet suggereren dat er dan ook door kinderen gewerkt kan worden aan een gezamenlijk Westfries bewustzijn.

Tags: ColumnPeter Ursem
Share11Tweet7SendShare2Send
Advertenties van onze sponsoren
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Auto geraakt door vrachtwagen bij Avenhorn; enige verkeershinder op toerit A7

    Auto geraakt door vrachtwagen bij Avenhorn; enige verkeershinder op toerit A7

    347 shares
    Share 139 Tweet 87
  • Voorbereidingen nieuw zwembad Wervershoof in volle gang; eerste duik begin 2028?

    154 shares
    Share 62 Tweet 39
  • Betere verkeersveiligheid op N247 bij Beets en Oudendijk; Ovondes de oplossing?

    66 shares
    Share 26 Tweet 17
  • Thijs (9) verwelkomd als 50.000e bezoeker dit jaar van Museumstoomtram

    60 shares
    Share 24 Tweet 15
  • Fietspad langs Provincialeweg krijgt opfrisbeurt: breder, veiliger en comfortabeler

    260 shares
    Share 104 Tweet 65

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

LEGO-zomer in Hoorn: bouwen, bewonderen en beleven

Voorbereidingen nieuw zwembad Wervershoof in volle gang; eerste duik begin 2028?

Auto geraakt door vrachtwagen bij Avenhorn; enige verkeershinder op toerit A7

Stede Broec en Enkhuizen werken samen bij toezicht op het water

Thijs (9) verwelkomd als 50.000e bezoeker dit jaar van Museumstoomtram

Betere verkeersveiligheid op N247 bij Beets en Oudendijk; Ovondes de oplossing?

Burgemeester Diepstraten reikt B-diploma’s uit 

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer