• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zaterdag, 16 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Uncategorized

Column Peter Ursem: Hoor wie klopt daar kinderen?

Door Redactie
29 november 2023
in Uncategorized
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Hoor wie klopt daar kinderen?
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

29 november 2023 – Column Peter Ursem: Hoor wie klopt daar kinderen?

Over de traditie van de viering van Sinterklaas is het een en ander geschreven. Er zijn ook onbeschreven en lange tijd doorgegeven tradities. Ik heb zelf Sinterklaas leren kennen in de vijftiger jaren in Alkmaar en ik kan me nauwelijks meer herinneren of dat betekende dat we de laatste twee weken van november in spanning werden gehouden over de komst van de goedheiligman op school of bij ons thuis.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Televisie was aanvankelijk een compleet vreemd fenomeen, totdat de familie Veldman bij ons in de straat er een aanschafte, zodat we vaak op woensdag- en zaterdagmiddag op het vloerkleed zittend de wijde wereld in zwart-wit konden aanschouwen. Wij mochten af en toe ons schoentje zetten. Nu weet ik niet meer of dat beperkt bleef tot één keer of dat er een ruimere regelmaat bij was. Veel zat er doorgaans niet in, maar wij waren toen meer gewend aan niets, dus werden de sinterklaasliedjes met evenveel enthousiasme als hooggespannen verwachtingen gezongen voor enkele peper- of kruidnoten.

En elk jaar was er een niet al te grote speculaas- of taaipop

De cadeautjes konden we op de morgen van zes december aantreffen op en onder een stoel. Dat stoeltje zetten is hoogstwaarschijnlijk meegekomen uit de Westfriese traditie. Zowel de voorouders van mijn vader als mijn moeder stammen uit Westfriesland. De cadeautjes waren bescheiden. We hadden het niet breed, maar omdat opa Groothuizen een speelgoedzaak had in de Huigbrouwerstraat lukte het mijn ouders elk jaar alle zeven kinderen van stukjes wenslijstje te voorzien. En elk jaar was er een niet al te grote speculaas- of taaipop.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Voor mij, mijn tweelingzus Elma en broer Ton was het minder leuk dat onze verjaardag op 3 december zo vlak voor pakjesavond was. Waar de financiële mogelijkheden beperkt zijn wordt ook gekeken naar wat er allemaal aan cadeautjes kan worden uitgedeeld. De zak van sinterklaas was niet oneindig diep. Veel later mocht ik begrijpen dat mijn ouders al lang daarvoor cadeautjes insloegen. Het geloof in de goedheiligman werd volgehouden tot zeker in de vierde klas van de lagere school. Ik moet bekennen dat ik zelfs op veel oudere leeftijd de sint nauwelijks zag als een verklede man.

Piet was toen nog gewoon zwarte piet.

Piet was toen nog gewoon zwarte piet. In het laatste jaar dat ik heilig overtuigd was van het bestaan van de goedheiligman kregen we vlak voor het feest bezoek van een heel donker gekleurde collega van mijn vader. De allereerst persoon van kleur die ik zag. Echt duidelijk van kleur en heel wat donkerder dan de familie Veldman, die Indonesische roots had. Dat jaar kwam sinterklaas in hoogsteigen persoon bij ons thuis. Hij wist alles van ons en het viel mij op dat sint precies dezelfde ogen had als mijn vader. Er was een zwarte piet en veel later begreep ik dat hij de collega van mijn vader was.

Volgend jaar zullen we de PVV-variant van het sinterklaasfeest beleven.

Het sinterklaasfeest van vroeger is er niet meer. Langzaam maar zeker slopen allerlei nieuwe elementen in het feest binnen. Nu wordt op veel scholen en thuis het gebeuren rond de allerechtste sint in geuren en kleuren bijgehouden in het sinterklaasjournaal. We nemen nu aan dat het een feest is dat nooit meer zonder grote problemen gevierd kan worden. De vaders en moeders die de politieke gebeurtenissen in ons land wel op de voet volgen, zullen ontdekken dat het sint en pietenverhaal zeer veel overeenkomsten vertoont met deze werkelijkheid. Volgend jaar zullen we de PVV-variant van het sinterklaasfeest beleven. Je zou dan denken dat er geen enkele piet van welke kleur dan ook bij loopt, maar in die kring denken de meesten in de zwarte variant. Misschien juist om te jennen.

In onze regio is de aloude regionale manier van vieren voor veruit de meesten niet eens meer een herinnering. We vieren gewoon, of niet. Steeds vaker komt de door Nederlanders geëxporteerde en in de VS aangepaste versie tijdens Kerstmis als kerstman terug naar ons land. En dan zullen er decennia later bij lokale aanpassingen van die viering weer verontwaardigde reacties van mensen die het niet pikken dat er door vreemde invloeden wordt getornd aan een puur Nederlandse traditie. Is sint dan geschiedenis? Misschien zit ik er helemaal naast, maar ik vraag me af wanneer dan een decemberfeest gevierd wordt: hoor, wie klopt daar kinderen?

Tags: ColumnPeter Ursem
Deel35Tweet22VerstuurDeel6Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons

    Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons

    10015 lezers
    Deel 4006 Tweet 2504
  • Stadsstrand perfect plekje voor vuurwerkshow kermis Hoorn (foto’s en video’s)

    676 lezers
    Deel 270 Tweet 169
  • Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn

    401 lezers
    Deel 160 Tweet 100
  • Knuffels, kleurexplosies en kermisbeats: Kermis Hoorn bruist van energie (foto’s)

    1246 lezers
    Deel 498 Tweet 312
  • Nieuwe beweegpalen in winkelgebied Enkhuizen; ‘Westerstraat veiliger maken’

    153 lezers
    Deel 61 Tweet 38

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Sascha Geertman op Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons
  • Annemiek Pilger op Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons
  • Karina Oudejans op Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons
  • Nico Van Langen op Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons
  • Lisa Dijkhuis op Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Politie onderzoekt steekincident op Achterom in Hoorn

Eerste editie Eenhoorncup tijdens Hoornse kermis

Vanavond spectaculaire vuurwerkshow bij kermis Hoorn; andere positie pontons

Hemmeromloop 2025 met nieuw parcours en frisse uitstraling

Nieuwe beweegpalen in winkelgebied Enkhuizen; ‘Westerstraat veiliger maken’

Vrijdag herdenking Japanse capitulatie bij Veteranenmonument Hoorn

Stoomsloepenweekend en rondvaarten vanaf Stoommachinemuseum Medemblik

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer