HOORN – Voorlezen is niet alleen leuk, het is belangrijk voor de taalontwikkeling van een kind. Helaas is voorlezen niet voor iedereen vanzelfsprekend. Vooral in gezinnen waar ouders moeite hebben met de Nederlandse taal of zelf niet goed kunnen lezen, wordt er niet of nauwelijks voorgelezen. Het project SamenVoorlezen van Taalhuis Westfriesland biedt hier hulp, maar daarvoor zijn in Enkhuizen en Drechterland meer taalvrijwilligers nodig!
Help met al één uurtje in de week
SamenVoorlezen is er voor kinderen vanaf 2 tot 12 jaar die taal- of leesondersteuning kunnen gebruiken. Twintig weken lang gaat een taalvrijwilliger één uur per week, bij een gezin thuis of op school, (interactief) voorlezen en woordspelletjes doen. De nationaliteit van de kinderen maakt niet uit: hier geboren of nieuw in Nederland. Nancy Ronosetiko van Taalhuis Westfriesland: “Voorlezen is een geweldige manier om kinderen te helpen bij hun taalontwikkeling. Ook als het kind al (een beetje) kan lezen. Het heeft namelijk een positief effect op de woordenschat en spelling, en kinderen leren teksten beter te begrijpen. Daarnaast vergroot het de betrokkenheid van de ouders in het leesplezier.”
Vooruitgang
Dat voorlezen helpt, weet voorlezer Annette uit ervaring: “De moeder van mijn voorleeskindje vertelde dat hij echt vooruitgaat op school dankzij de voorleesuurtjes. Dat is natuurlijk prachtig om te horen. En toen hij zei: ‘Als ik later groot ben, wil ik net als jij voorlezer worden!’, dan is dat helemaal geweldig: daar doe je het voor.” Ook voorlezer Irma merkt het effect: “In het begin sprak het jongetje mij vooral na, maar na een paar weken begon hij zelf zinnetjes te maken. Hij ging echt sprongen maken in zijn taalgebruik. Dat geeft zoveel voldoening. En dat met maar één uurtje per week!” Leerkracht Marjan de Jong – Veerdig van basisschool ’t Palet in Bovenkarspel vult aan: “Je merkt dat kinderen door het voorlezen zelf ook plezier in boeken krijgen. Ze groeien zichtbaar in taal.”
Meld je aan als voorlezer
Nancy: “Helaas hebben we een wachtlijst van gezinnen die wachten op een voorlezer, vooral in de gemeenten Enkhuizen en Drechterland. We hopen dat meer mensen zoals Annette en Irma zich aanmelden als voorlezer. Met één uurtje per week kun je écht het verschil maken.”
Ondanks dat er wachtlijsten zijn, roept Taalhuis ook op om een gezin aan te melden. Ken je een kind dat taal- en leesondersteuning kan gebruiken? Meld deze dan bij Taalhuis aan via www.vrijwilligerspunt.com/samenvoorlezen, stuur een mail naar taalhuis@vrijwilligerspunt.com of bel
0229-216499.