HOORN – De gemeenteraad van Hoorn vraagt aan inwoners om mee te denken over initiatieven voor de toekomstige generatie. Samen met jongerenorganisaties en het ideeënplatform van de stad wil de raad gehoor geven aan ideeën voor en door jongeren.
Burgerinitiatieven en ideeën kunnen normaliter via verschillende routes door inwoners van Hoorn worden ingediend. Dit kan bijvoorbeeld bij de gemeente zelf, maar ook bij het platform voor burgerinitiatieven, Voor Een Mooie Stad. Daarnaast werken (jongeren)organisaties Stichting Netwerk en Join The Project dagelijks aan het uitvoeren van goede ideeën voor de jeugd. De Toekomstmakers is een samenwerking van alle genoemde partijen om een signaal te geven: dat jongeren overal welkom zijn, zich kunnen uitspreken en dat de deur openstaat om oplossingen voor problemen aan te dragen. De raad vraagt naar initiatieven die gericht zijn op jongeren en/of jongvolwassenen. Voor indieners geldt geen leeftijdsrestrictie. Op donderdag 25 september 2025 komt de raad bijeen om een selectie initiatieven te bekijken.
Alle ingediende initiatieven worden geëvalueerd door de samenwerkende partijen. Initiatieven die mogelijk een motie kunnen worden, worden doorgeleid naar de gemeenteraad. In andere gevallen bekijken Voor Een Mooie Stad en/of Join the Project of dit idee verder kan worden gerealiseerd. Deze samenwerking is opgezet, zodat ideeën gehoord worden door de gemeenteraad én eventueel met een motie ondersteund kunnen worden. Initiatiefnemers die ideeën aanleveren die de raad oppakt, ontvangen de titel: Toekomstmaker van de Stad.
Voor wie?
Jongeren en jongvolwassenen hebben de toekomst, maar hebben ook te maken met de nodige uitdagingen. Raadslid Wouter de Vries: “Jongeren lopen tegen verschillende problemen aan, zoals bijvoorbeeld een oververhitte woningmarkt en prestatiedruk op studie en/of werk. Ook blijkt uit onderzoek dat jongeren steeds vaker dealen met mentale én maatschappelijke problemen, zoals eenzaamheid en zorgen om de toekomst.”
Daarnaast zijn jongeren in zowel de landelijke als lokale politiek ondervertegenwoordigd. In Hoornse raad zitten 4 twintigers en ongeveer driekwart van de raad is ouder dan 35 jaar. Raadslid Kholoud Al Mobayed: “Jongeren onder de 18 mogen dan nog niet stemmen, maar hebben wel een stem en die willen we horen. Als raad beslissen we over hun toekomst, dus logisch dat we juist met hen in gesprek gaan. Laat die ideeën maar komen!.” Raadslid Kees Maas vult aan: “We kunnen als gemeenteraad niet alle obstakels wegnemen waar jongeren mee dealen, maar hiermee willen we de doelgroep een stem geven.”
Hoe dien je een idee in?
Voor Een Mooie Stad verzamelt alle initiatieven. Die kun je indienen via deze website: Toekomstmakers van de Stad: denk mee over de toekomst van Hoorn – Voor Een Mooie Stad. Ga vervolgens naar het aanmeldformulier. Dus, heb jij een mening over iets, een probleem dat je wilt oplossen of een idee om de stad mooier te maken voor jongeren? De gemeenteraad hoort het graag, zodat jongeren zich gezien en gehoord voelen in de stad!
Tot wanneer?
De initiatieven kunnen tot 1 augustus worden ingediend via de website van Voor Een Mooie Stad. Iedereen mag een idee indienen, maar de ideeën moeten betrekking hebben op jongeren en jongvolwassenen (tot 35 jaar). Goed om te weten is dat een idee niet groot in omvang of erg kostbaar hoeft te zijn, om toch een grote impact te hebben.