• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
maandag, 11 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Een zwanenzang

Door Redactie
26 juni 2025
in Nieuws, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
4
Column Peter Ursem: Een zwanenzang
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

25 juni 2025 – Column Peter Ursem: Een zwanenzang

Er zijn dieren die in onze wereld een symboolfunctie hebben. Bedrijven hebben dieren in hun identiteit ingevoerd. Een leeuw zal niet snel door een éénmansbedrijfje prominent in het logo gevoerd worden. Een grote, zelfs Nederlandse, bank kan dat weer wel doen. Een leeuw is al in onze middeleeuwse literatuurgeschiedenis opgevoerd als koning der dieren. Je ziet de leeuw terug is vlaggen en wapenschilden.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Vogels kunnen zo’n symboolfunctie ook hebben. Niet voor niets wordt in de VS hun grootste roofvogel gebruikt als symbool en onze Duitse buren kozen ook voor diverse doelen een adelaar. De mus of een eend is een stuk minder in trek en dat hoef je niemand uit te leggen. Een zwaan daarentegen kan worden gebruikt in logo’s zonder dat iemand daar rare grappen over maakt die de betekenis volledig onderuit halen. Hoewel, het lijkt me een mooie uitdaging. Dat Lelystad de zeearend afbeeld als ‘onze huismus’ is best wel humor.

De vogels in ons landschap hebben alle een functie. Veel vogels worden ook gezien als leuk om naar te kijken, maar ook als een bevestiging dat we onze natuur nog niet zozeer verpest hebben dat we de gevleugelde vriendjes hebben verjaagd of gedood. Slechts wanneer er meer dan genoeg van rondvliegen, -zwemmen of -lopen mogen we ze door ‘natuurbeschermers met vuurwapen’ laten afknallen. Alleen schijtlijsters die in onze samenleving zaken zouden moeten regelen moeten we redelijk ongemoeid laten.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

In ons Westfriesland zwemmen in veel sloten heel statig ook zwanen rond.

In ons Westfriesland zwemmen in veel sloten heel statig ook zwanen rond. Nu hebben deze grote watervogels gezinnen gesticht met jongen. We kunnen ons laten vertederen door ze te zien zwemmen als gezinnetjes. Vader en moeder zwaan zijn een verbintenis aangegaan die we bij mensen ook veel tegenkomen. Er zijn geen trouwambtenaren aan te pas gekomen en advocaten om scheidingen netjes te regelen zul je bij deze diersoort niet kunnen aantreffen. Zonder dat er een religieus of psychologisch onderlegde begeleidende inwijdings- en ondersteuningszwaan aan te pas komt blijven zwanen en hun nazaten zich meestal aan deze ongeschreven zwanenregels houden.

Vrijheid is iets dat pubers graag beogen

Hoe anders kan dat zijn bij ons, mensen. Je niet houden aan regels die je vaak niet eens hoeft uit te leggen wordt ervaren als vrijheid. En is vrijheid, zonder rekening te houden met wat dan ook, niet het allermooiste wat wij als mensen kunnen beleven? We hebben zelfs politieke partijen die het woord vrijheid in hun naam voeren om zo in staat te zijn beslissingen te nemen die menig niet-lid enorm pijn kunnen doen. Maar dat even terzijde. Vrijheid is iets dat pubers graag beogen en dan bedoelen zij menigmaal de vrijheid om dingen te doen die even niet te veel rekening houden met wat het anderen of de wereld om ons heen aan kan doen.

Kijk naar de waterrijke omgeving van Stede Broec en Enkhuizen. Vorig jaar nog tuften wij met andere familieleden door deze wateren om ons te verlustigen aan de mooie omgeving en de rijkdom die de natuur ons liet zien. Tot de momenten dat er kleine bootjes met enorme motoren met hoogverheven boegen langs kwamen scheuren met lachende jongetjes die ook genot peurden uit de verschrikte en boze gezichten van het stelletje bejaarden in een sukkeltobbe. Een vermanende opmerking van onze gids werd vrolijk weggelachen.

Niet alleen woest waterpret, maar erger past kennelijk ook bij het gedrag van deze ongeremde jeugd. Er is een zwanenmoeder doodgevaren. Ook met jongen. Vader zwaan moet maar zien hoe hij zijn leven verder oppakt. Het is gezien door iemand. Is dit genoeg om nu echte maatregelen te nemen? Kunnen gozertjes met waterlef hier onderuit komen omdat het niet is gefilmd? Worden we nu pas wakker om pubergedrag in te binden? Is er alles bij elkaar genoeg reden om racebootjesafwijkingen met stevige therapieën te genezen? Welk dier zullen we in ons wapenschild gaan voeren? Een wezelachig beestje of een dier die een beschermend symbool betekent? Mag dat een zwaan zijn, hoewel die kwetsbaar blijkt voor hersenloos geweld?

Tags: ColumnPeter Ursem
Deel46Tweet29VerstuurDeel8Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316

Reacties 4

  1. Marleen Waverijn says:
    2 maanden geleden

    Waarom zon ai foto er bij. Wie zegt dat hij het artikel wel zelf schrijft?

  2. OnsWestfriesland says:
    2 maanden geleden

    Hij is onze vaste columnist sinds het begin van de website in 2014, dus ik denk dat dat wel goed zit 😉

  3. Lucien Bochem says:
    2 maanden geleden

    Wat een flut tekst.
    Standaard gezeur van bejaarden.
    Het geeft wel alleen het failliet van Nederland aan.
    We kunnen zonder (problemen)honderd duizenden mensen opvangen?
    Wel 99 windmolens in de Wieringermeer neerzetten.
    De stroom naar Datacenters de co verrekening is van de US.
    Koste miljoenen.
    Maar bijvoorbeeld geen betaalbare huizen bouwen voor onze jeugd.
    Crossbaantje in 40 jaar niet gerealiseerd.
    Kassen vol leggen met zonnepanelen om subsidie te trekken terwijl er niet geteeld wordt.
    Etc etc
    En maar klagen over de jeugd.
    Als ze ergens een plekje vinden om zich even uit te leven.
    Of beter zorg gewoon voor plaatsen waar het dan wel kan want daar zit het probleem.

    https://youtu.be/DCs0W1Bkwgk?si=KF1iOfNDMQ0svd19

  4. Margreet Lens says:
    2 maanden geleden

    Marleen Waverijn dat doet hij altijd…..even opletten

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

    Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

    205 lezers
    Deel 82 Tweet 51
  • Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip

    177 lezers
    Deel 71 Tweet 44
  • Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

    168 lezers
    Deel 67 Tweet 42
  • Hoornse kermis bijna klaar voor opening; laatste loodjes vastgelegd in beeld (foto’s)

    3236 lezers
    Deel 1294 Tweet 809
  • Plukdag in De Garden Enkhuizen: bloemen, kunst en natuur op zaterdag 16 augustus

    1123 lezers
    Deel 449 Tweet 281

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Yvonne Bulterman op Nieuwe focusflitsers controleren op smartphonegebruik in Noord-Holland
  • Elly Beemsterboer de Vries op Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof
  • OnsWestfriesland op Auto belandt in sloot naast parkeerplaats in Zwaag
  • Melisa Kr op Nieuwe focusflitsers controleren op smartphonegebruik in Noord-Holland
  • Michaël Lustenhouwer op Vrachtwagen zet verkeer in centrum Hoorn tijdelijk vast

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Meisje gewond bij aanrijding in Oostwoud, automobilist rijdt door

Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip

Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

Tentoonstelling ‘Van graftrommel tot QR-code’ in Pakhuis Oud Hoorn

Zomerpop in Hoogwoud krijgt carnavalesk tintje met De Deurdarsers

Hendricks Karavaan brengt cultureel festival naar Huis Bonck in Hoorn; ‘erfgoed leeft, bruist en verbindt’

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer