5 maart 2025 – Column Peter Ursem: Hoera! Een AZC!
Hoe bang moeten we zijn voor het toelaten van een AZC in onze woonomgeving? Wanneer verwezen wordt naar bizarre omstandigheden rond de opvang van asielzoekers in Ter Apel of in Budel, dan valt niet te ontkennen dat hier alle normen rond veiligheid onder spanning komen te staan. Ter Apel en Budel kennen duidelijke overlast omdat er veel te weinig doorstroming is naar andere gemeenten in Nederland.
Medemblik straat nu voor de vraag om asielzoekers voor de periode van vijf jaar op te vangen. Niet de duizendtallen die in Ter Apel moeten worden ondergebracht. Er wordt ruimte gezocht voor 263 personen. Dat is voor de één een schrikbarend hoog aantal en voor een ander is het aantal dat vergelijkbaar is met het aantal leerlingen van een basisschool. Voor Hoorn en Koggenland was een gezamenlijke opvang voor 550 asielzoekers een brug te ver. Wellicht was Hoorn nog akkoord gegaan met de gekozen plek een eindje buiten de bewoonde werd van Koggenlanders en Horinezen. De Koggenlandse raadsleden waren met beide benen getuind in de argumenten die overal in Nederland worden gebruikt om asielzoekers te weren en de Hoornse raadsleden durfden het in meerderheid niet aan om dichterbij de burgerij vluchtelingen op te vangen. De Medemblikse locatie voor een AZC zou mooi kunnen op een plek aan de rand van de stad.
Terwijl we in onze tamelijke nabijheid in de kop van Noord-Holland asielzoekers opgevangen hebben gehad, zonder dat dit tot dagelijkse grote verontrusting heeft geleid, blijven de geluiden over grote veiligheidsrisico’s en criminaliteit rondtoeteren op alle plekken waar een opvangfaciliteit wordt gezocht. Het huidige kabinet is erbij gebaat dat de tegengeluiden zo vaak en zo hard mogelijk te horen blijven. In vorige kabinetten is te weinig gedaan om de opvangplekken in Ter Apel en Budel te ontlasten. Wanneer je spreekt over asielcrisis, is dat in die gemeenten heel goed te geloven. De spreidingswet die op het laatste moment dankzij een niet aflatende VVD-politicus is aangenomen werd door het nieuwe kabinet als eerste wet genoemd om te worden afgeschaft.
Gemeenten met makkelijk bang te maken bevolking hopen zo lang mogelijk de boot te kunnen afhouden, totdat het niet meer hoeft. Wettelijke verplichtingen zijn door procedureontregelspecialisten heel goed een flinke tijd tegen te houden. In alle gemeenteraden zijn fracties te vinden die deze specialisten graag faciliteren. Ook in Westfriese gemeenten. Bij de behandeling van deze zaak in gemeenteraden treden doorgaans burgers aan om in te spreken. Het is vaak zo dat er meer burgers inspreken met een boodschap van verontrusting en heel weinig die het verontruste verhaal ontkrachten omdat zij zelf zeer betrokken waren bij de opvang van asielzoekers en dus beter weten.
Is het nu zo dat men denkt dat wanneer een groter aantal insprekers op basis van verhalen zich negatief uitlaten dan mensen met een praktijkverhaal, dat het dan heel democratisch is om dan maar tegen een AZC te stemmen? Straks zouden zomaar verhalen de rondgang kunnen doen dat de mensen van wie de achternaam met een Z begint een veel groter aandeel hebben in criminele activiteiten. Klinkklare onzin natuurlijk, maar wanneer je al die Z’ers verplicht bij elkaar zou zetten in één of twee locaties, dan moet je daar niet in de buurt willen wonen. Zeker niet wanneer je alle mogelijke activiteiten beperkt houdt.
Ik zou zo graag de bewoners van Medemblik willen gelukwensen met de komst van een AZC en dat er zich veel mensen gaan aanmelden om leuke dingen voor en met de op te vangen mensen te doen. Zelfs wanneer er ook jongemannen bij zijn die eerder kans lopen geen asiel te krijgen. Geheel tegen de zin van Eucalypta Faber in zouden Medemblikkers dan een goed woordje willen doen in alle gemeenten waar men nog tegen AZC aan hikt. En dan te beginnen in Koggenland en in dat vermaledijde Hoorn natuurlijk!