• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
maandag, 11 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Bol AlgemeenBol Algemeen
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Klare wijn

Door Redactie
11 juli 2025
in Nieuws, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Klare wijn

Peter Ursem

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

10 juli 2025 – Column Peter Ursem: Klare wijn

Dat Geert Wilders gewoon fascist genoemd kan worden, heb ik eerst een beetje opgezocht. Bij Wikipedia trof ik als verklaring van het woord aan: ‘Het fascisme (Italiaans: fascismo) is een extreme vorm van autoritair nationalisme en militarisme en is antidemocratisch, anticommunistisch, antiliberaal en antiparlementair. Het fascisme wordt als extreemrechts gezien binnen het politieke links-rechts spectrum.’ Verder vertelt het artikel iets over het fascisme onder Mussolini in Italië en iets vergelijkbaars in Duitsland onder enthousiaste aanvoering van Hitler.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

De manier waarop het fascisme en ook het nationaalsocialisme zich uit in de maatschappij verschilt niet echt veel. Het gaat om het uitoefenen van de absolute macht en het uitroeien van alles dat zich tegen deze politieke stroming zou willen keren vanuit democratische opvattingen. Bij het noemen van verschillen tussen deze dictatoriale stromingen werd nadrukkelijk het racisme genoemd dat meer bij de nazi’s paste. Na de Tweede Wereldoorlog werd alom in Europa en zeker ook in Nederland hartstochtelijk geroepen dat dit politieke gedachtegoed nooit meer een kans zou mogen krijgen.

Past het etiket ‘antidemocratisch’ bij Geert Wilders?

Nu terug naar de vraag of we Geert Wilders kunnen kwalificeren als fascist of als nazi. We moeten dan met gepaste objectiviteit kijken naar zijn uitlatingen en gedragingen van de afgelopen jaren. Is hij nationalist? Daar kun je alleen maar volmondig ja op antwoorden. Zijn afkeer van ons lidmaatschap van de Europese Unie heeft hij zowel mondeling, maar zeker ook via zijn favoriete twitter- en X-uitingen veelvuldig laten weten. Daarnaast heeft hij met zijn oneindig vaak herhaalde uitspraak over Nederland voor de Nederlanders alle twijfel weggenomen. Past het etiket ‘antidemocratisch’ bij Geert Wilders? Nou en of! Hij heeft zich onafgebroken negatief uitgelaten over elke wetgeving of hulpmaatregel om asielzoekers netjes op te vangen. Toen zijn partij deel ging uitmaken van het kabinet is hij onvermoeibaar bezig geweest om te proberen bestaande democratische wegen voor nieuwe wetgeving te kunnen omzeilen en alvast bestaande wetgeving te bestempelen als wetgeving waaraan je je niet meer hoeft te houden.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Politieke tegenstanders worden met enige regelmaat voor knettergek gezien.

Anticommunistisch denken kun je hem wellicht moeilijk aanwrijven, want zoveel communisme is er niet meer over in ons land, maar elke nog bestaande linkse politieke stroming wordt bij elke kans die te grijpen is neergezet als belachelijk en onnodig duur. Frans Timmermans mag zich met enige bescheidenheid links noemen en toch wordt hij afgeschilderd als het ultieme kwaad waardoor Nederland en de echte Nederlanders ontzettend tekort worden gedaan. Het parlement heeft voor Geert Wilders pas waarde wanneer dat volledig achter zijn standpunten schaart. Politieke tegenstanders worden met enige regelmaat voor knettergek gezien.

De rechtspraak is in de handen van Geert Wilders beslist niet veilig. Tijdens de momenten waarop hij zich moest verantwoorden voor uitlatingen die kwetsend zijn voor de minderheden, die hij het liefst het land zou uitsturen, heeft hij zich drukgemaakt over de positie van de rechters, die er in zijn ogen  foute opvattingen op nahouden. De mogelijkheden die mensen de gelegenheid bieden zich te verdedigen voor de rechtbank zijn hem een gruwel.

Zijn laatste acties, om in gemeenten waar men, in lijn van de spreidingswet, een opvangplek wil creëren voor asielzoekers, de tegenstanders op te jutten om zich niet neer te leggen bij democratisch genomen besluiten, die anders uitvallen dan hij verlangt, zijn gewoon het ultieme bewijs dat Geert Wilders in weinig opzichten afwijkt van het gedachtegoed van de Italiaanse fascisten en de nazi’s in Duitsland. Ook het opjutten, dat door opgetogen volgelingen wordt vertaald in vernielingen, bedreigingen en brand stichten passen naadloos in het plaatje. Op grond hiervan kun je zonder overdrijving Geert Wilders fascist of nazi noemen, of hij dat nu leuk vindt of niet. Het schept, in ieder geval voor mij, duidelijkheid over hoe ik Geert Wilders moet begrijpen.

Wat te zeggen over zijn volgelingen? Zijn zij alleen maar goedwillende mensen die helaas misleid worden, terwijl ze zelf helemaal niet zo kwaadwillend zijn? Een vergevingsgezind optimist zou zeggen dat hen eigenlijk niets te verwijten valt. Ik weet niet of ik zelf zo vergevingsgezind en optimistisch ben. Ik heb namelijk wel eens geschiedenisboekjes gelezen.

 

Tags: ColumnPeter Ursem
Deel14Tweet9VerstuurDeel2Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populair afgelopen 24 uur

  • Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

    Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

    205 lezers
    Deel 82 Tweet 51
  • Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip

    177 lezers
    Deel 71 Tweet 44
  • Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

    168 lezers
    Deel 67 Tweet 42
  • Hoornse kermis bijna klaar voor opening; laatste loodjes vastgelegd in beeld (foto’s)

    3236 lezers
    Deel 1294 Tweet 809
  • Plukdag in De Garden Enkhuizen: bloemen, kunst en natuur op zaterdag 16 augustus

    1123 lezers
    Deel 449 Tweet 281

Advertentie

Recente reacties op artikelen

  • Yvonne Bulterman op Nieuwe focusflitsers controleren op smartphonegebruik in Noord-Holland
  • Elly Beemsterboer de Vries op Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof
  • OnsWestfriesland op Auto belandt in sloot naast parkeerplaats in Zwaag
  • Melisa Kr op Nieuwe focusflitsers controleren op smartphonegebruik in Noord-Holland
  • Michaël Lustenhouwer op Vrachtwagen zet verkeer in centrum Hoorn tijdelijk vast

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Meisje gewond bij aanrijding in Oostwoud, automobilist rijdt door

Vanaf 18 augustus werkzaamheden aan fietspad Provincialeweg en De Strip

Brandweer Blokker organiseert waterspektakel bij Han Hoekstrahof

Waterspektakel van brandweer Hoorn in Julianapark

Tentoonstelling ‘Van graftrommel tot QR-code’ in Pakhuis Oud Hoorn

Zomerpop in Hoogwoud krijgt carnavalesk tintje met De Deurdarsers

Hendricks Karavaan brengt cultureel festival naar Huis Bonck in Hoorn; ‘erfgoed leeft, bruist en verbindt’

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer