ENKHUIZEN – Tot in de jaren tachtig hing in het stadhuis een vijftal prachtige oude kaarten van ongeveer twee bij tweeëneenhalve meter. Op een kaart was de hele wereld afgebeeld, op de andere kaarten de vier werelddelen. De kaarten waren jammer genoeg in een hele slechte staat. Ze zijn van de wand gehaald en opgeborgen. Er is nog een discussie geweest over restauratie maar dat was financieel niet haalbaar. De kaarten zijn wel in een zeer hoge resolutie gescand.
Frederick de Wit
Oud Enkhuizen heeft van die scans 1 : 1 afdrukken laten maken en die prints hangen nu in de Stadsgevangenis. De kaarten zijn gemaakt door Frederick de Wit (ca. 1630-1706) één van de beroemdste cartografen van zijn tijd. Hij had zijn bedrijf gevestigd in een pand genaamd “De Dry Crabben”, later “In de Witte Pascaert”, op de hoek van de Dam in Amsterdam. Tegenwoordig is op die plaats de zijingang van Peek & Cloppenburg.
Expositie
De serie kaarten is uiterst zeldzaam. Alleen de universiteit van Amsterdam bezit een degelijke complete set. De kaart is te zien bij de nieuwe expositie in de Stadsgevangenis van Enkhuizen.De Stadsgevangenis aan de Zwaanstraat (achter het Stadhuis) is van 8 juli tot en met 9 september geopend van 13.00 tot 17.00. Toegang: €1,00 voor volwassenen en € 0,50 voor kinderen.