ENKHUIZEN – Automobilisten die zaterdag de oversteek van Enkhuizen naar Lelystad over omgekeerd wilden gaan maken hadden het wellicht al verwacht; Code geel, die dijk gaat dicht door zand op de weg. Dat bleek. De Houtribdijk ofwel de N307 Markerwaarddijk zoals de weg officieel heet, was bijna twee dagen dicht.
Zaterdagochtend na 10.00 uur werd allereerst het stormprotocol op de dijk in werking getreden. “Door harde wind geldt een max. snelheid van 70 km en een inhaalverbod.” Ruim een uur laten werd besloten de dijk in zijn geheel af te sluiten. “De Markerwaarddijk (N307) is in zijn afgesloten voor al het verkeer wegens onveilige situatie met zand op de rijbanen, schoonmaken gaat tot einde van de dag duren.”
Schoonmaken blijkt lastig
Het schoonmaken van de dijk bleek lastig te zijn. Tijdens de afsluiting zou de weg vrijgemaakt worden van al het zand dat door de wind op de rijbanen werd geblazen. Deze werkzaamheden zouden tot zaterdag einde van de dag duren. Dat was de hoop.
De Markerwaarddijk (N307) is in zijn afgesloten voor al het verkeer wegens onveilige situatie met zand op de rijbanen, schoonmaken gaat tot einde van de dag duren pic.twitter.com/Q39bCA2dhy
— FlevoWegen (@FlevoWegen) August 10, 2019
Zaterdagavond moest de planning worden bijgesteld. “De Markerwaarddijk (N307) tussen Lelystad en Enkhuizen blijft door schoonmaakwerkzaamheden voor het verkeer dicht tot zondagochtend 12.00 uur. Op sommige plekken tot 15 cm zand”. Zondag net na 12.00 uur werd ook dit bericht bijgesteld. De dijk zou voor schoonmaakwerkzaamheden voor het verkeer dicht blijven tot zondagavond 22.00 uur.
Uiteindelijk kon de weg maandagochtend vroeg om 04.00 uur weer open voor al het verkeer.
Kwetsbaar
Dit weekend bleek maar weer dat de dijk kwetsbaar is voor wind icm zand op de weg. Ondanks hardwerkende medewerkers van Rijkswaterstaat die vanwege de wind, feitelijk dweilen met de kraan open. Dit was ook een van de reacties op onze updates op facebook. Daar blijft het ongeloof van het aanleggen van een zandstrook naast de dijk en het bijna logische gevolg dat dit weekend weer is gezien. “O, o, o, wat zijn er toch een wetenschappers die hier alle verstand van hebben. Hebben hun huiswerk dus niet goed gemaakt.ze wisten zeker niet dat zand kan wegwaaien als het hard waait!”
Informatie
Voor informatie, ook voor de toekomst volg @flevowegen op twitter en natuurlijk houden wij het ook in de gaten. Maar het feit blijft dat het grootste deel van de dijk feitelijk hoort bij provincie Flevoland en zij de informatie en ook onderhoud doen. Hierdoor lijkt de informatie voor bewoners in Noord-Holland wat minder zichtbaar.
Ook aangestipt in de reacties op onze facebookpagina is de informatie voor automobilisten. De afsluiting wordt pas in Enkhuizen op de kruising naar de dijk zichtbaar. “Kom je bij afslag Hoorn-Noord waar ook Lelystad op het bord staat geen enkele melding over de dijk. Volgens mij heeft daar vroeger wel een bord gestaan met de melding van de dijk”, aldus Sandra. Bep: “Ik kwam zaterdag ook geen melding tegen onderweg, op weg naar de dijk. Ook op verkeersinformatie op de radio werd niets vermeld en gelukkig las ik het bij toeval hier, scheelde me een pittig eindje omrijden.”
Op de beide berichten kwamen ruim 200 reacties binnen.
https://www.facebook.com/Onswestfriesland/photos/a.160121487506434/1155983921253514/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARDdmbgBv2EMmCPZcM9LXGQj-FH8DA7Z1u8WcBMzJsWFmrYNrU9Fo3L-w9301evu8DSuDba0X4qA5QW3TuKtUmktzKCItaXX8d0q9pwgjYEIj1-plbbpHO9Ea0SxKFi1m6_zs4iNLXO3vAlny3DpYufYhA-2ocZc3vOZKDpk2v1MREB8Mq8mewzFuQnxSHtIhWqqTxWsbjyUKtTcQOaNJJobKzywkiPxPYtR7p26KaARxFm9yvvRDj-TpzvWpPR6yVKx5LoUvN_E-6YCLh6jtztQsxuVgYA7r3o448z2Ec7eAZHgSwSzbsG_A5GKfD5QIkU6dyi6BGUlomSX4vfFWFwv2g&__tn__=-R
https://www.facebook.com/Onswestfriesland/photos/a.635088076676437/1156769241174982/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARAr7tLN6s3-MW_iMXPu18rsCOfiSMQ469BWAxAVz-mltbE0xioW7Uv6c3T8IgYon914l6oLICor4qzeg5jg2MoWc6wHz5XefVKin3Vrn8KgnmC9F27sAQ6R_JFfE0rLIYWuNmClsYWZGny8CbqUZ4im0SBpK5hSc-lorBqS-Ftu12VBc0ec3wJRwMzy-hsX7R7jGXdHKwBH_l5al3geSEq6cq8s9qmEO33KWWbs1zRQCUwomLPfCTtJ5nQdW6_cQu0Ze8E-njTVoRU5fdDSxYxw8EcrJZq1dDEOgNsLaTAVg1H2ORADeptz_EAMsCQ-hFLZ9qFoXvn1E2U8IDVD036ytg&__tn__=-R