DRECHTERLAND – Veel inwoners gaven gehoor aan de oproep van Wethouder Idso Brouwer om mee te denken over bezuinigingen. De online enquête werd ruim 500 ingevuld. Daarnaast zijn er op de markt ongeveer 80 straatgesprekken geweest en dachten bijna 50 leerlingen van basisschool ’t Padland mee over hun wijk van de toekomst. Uit de resultaten van de enquête komt naar voren dat onze inwoners over het algemeen zeer tevreden zijn over het voorzieningenniveau in Drechterland en ze dit graag in stand houden.
Wat vinden onze inwoners?
Met de uitspraak ‘De jeugd heeft de toekomst’ werd vaak aangegeven dat we niet moeten bezuinigen op jeugdzorg en onderwijs. Ook blijkt dat onze inwoners niet verwachten dat er nog veel te bezuinigen is op de kwaliteit en het onderhoud van ons groen en de wegen. Zij geven juist aan dat er meer mag worden besteed om de kwaliteit van het straatbeeld te verbeteren. Daarnaast is een groot deel van de deelnemers van mening dat de gemeente kan bezuinigen door nog slimmer te werken.
Ook zijn veel inwoners bereid bij te dragen door meer zelf te doen of een nog grotere eigen verantwoordelijkheid krijgen en te nemen bij bijvoorbeeld het onderhouden van groen in de buurt of het opruimen van zwerfafval. Een groot aantal inwoners heeft aangegeven bereid te zijn meer OZB (Onroerendezaakbelasting) te betalen, als dat helpt om voorzieningen te behouden.
Bekijk alle resultaten
De uitkomsten van de vragenlijst en gesprekken zijn inmiddels verwerkt en gebundeld in een overzichtelijk verslag, met de titel: ‘Op weg naar een toekomstbestendige begroting’. U kunt dit bekijken op ons participatieplatform Drechterland.
Voorkeursrichting college
Op basis van de resultaten van het participatietraject kiest het college ervoor om zoveel mogelijk te besparen door slimme financiële maatregelen en door het werk beter te organiseren. Ook wordt een deel van de Algemene Reserve ingezet. Dit is het geld dat de gemeente heeft gespaard voor onverwachte kosten of grote uitgaven. Deze maatregelen hebben een zeer beperkte maatschappelijke impact. Daarnaast investeert het college extra in groen en houdt de budgetten voor jeugd. Dit sluit aan bij wat inwoners belangrijk vinden: noodzakelijke bezuinigingen, maar zonder dat het hart van onze samenleving geraakt wordt.
Besluitvorming in de raad
De voorkeursrichting wordt maandag 7 juli door de gemeenteraad besproken. Deze vergadering is openbaar en begint om 16.00 uur. U kunt deze vergadering ook live of achteraf online terugkijken Vergadering Gemeenteraad 07-07-2025 Gemeente Drechterland.
Bron tekst en foto: Gemeente Drechterland