HOORN – Het college van burgemeester en wethouders van Hoorn heeft de gemeenteraad laten weten dat het niet lukt om voor 1 september 2025 een voorstel aan te bieden voor de wijziging van het omgevingsplan voor de binnenstad. Deze opdracht volgde uit de vaststelling van de Plintenstrategie op 24 september 2024.
De Plintenstrategie heeft als doel om de binnenstad van Hoorn aantrekkelijker en levendiger te maken voor bewoners, ondernemers en bezoekers. In het omgevingsplan moeten gewenste ontwikkelingen worden vastgelegd en ongewenste ontwikkelingen worden voorkomen. Het wijzigen van het omgevingsplan blijkt echter complex, mede door nieuwe landelijke wetgeving en financiële risico’s.
Voorbereidingsbesluit van de baan
Onderzocht is of een voorbereidingsbesluit een geschikt instrument zou zijn, met als doel om woonfuncties op de begane grond in aanloopstraten tijdelijk onmogelijk te maken. Uit juridisch onderzoek blijkt dat dit onder de Omgevingswet kan leiden tot aanzienlijke nadeelcompensatieclaims van pandeigenaren. De mogelijke schadevergoedingen per pand lopen uiteen van €80.000 tot €400.000. Vanwege deze risico’s ziet het college voorlopig af van dit besluit en onderzoekt het alternatieve manieren om hetzelfde doel te bereiken.
Nieuw voorstel pas in 2026
Ook het opstellen van een plan voor wijziging van het omgevingsplan zelf is ingewikkeld, omdat dit een relatief nieuw proces is binnen de landelijke wetgeving. Door de volle bestuurlijke agenda verwacht het college pas in januari 2026 een voorstel te kunnen presenteren aan de raad. Behandeling in de raadscommissie wordt gepland voor januari, met besluitvorming in de raadsvergadering van februari 2026.
Goh! Verrassiiiiiiiiiing 😂