• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zaterdag, 28 juni 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Hoorn

Column Sjaak Grosthuizen: Hoorns huishouden

by ret35ew
15 juli 2013
in Hoorn, Skoftig
Reading Time: 4 mins read
A A
0
Column Sjaak Grosthuizen: Hoorns huishouden
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

sjaakSJAAK GROSTHUIZEN 13 juli 2013 – Hoorns huishouden

Mevrouw Grosthuizen en ik hebben periodes gekend van krapte. Het einde van het salaris was er dan eerder dan het einde van de maand. Meestal was dat het geval bij onverwachte tegenvallers of noodzakelijke uitgaven om een eenvoudig huishouden draaiende te houden. Studerende kinderen willen wij geen onverwachte tegenvaller noemen, maar ze drukken wel de begroting. Op die momenten keken wij elkaar diep in de ogen en bezwoeren wij elkaar er desnoods een schoonmaakbaantje bij te nemen of een krantenwijkje. Met ons beider HBO-achtergrond was dat geen aantrekkelijk idee, maar wat moet, dat moet. Bezuinigen deden we allereerst op cultuur en charitas.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Soms vergelijk ik, om er nog iets van te kunnen begrijpen, het runnen van een stad met ons eigen huishouden. Hoorn kent ook perioden van krapte. We zitten middenin. Waar haalt een stad extra inkomen vandaan en waar moeten we, uiteraard met pijn in het hart, op bezuinigen?

Dat is goed. Zeker nu. Hoe meer, hoe beter. We hebben het nodig.

Hoorn moet, als ik de krapteberichten van het college mag geloven, elke mogelijkheid tot genereren van extra inkomen met alle beschikbare handen aangrijpen. Onze fraaie binnenstad heeft te maken met allerlei ontwikkelingen in de elektronische cultuur, waaraan veel neringdoenden nog onvoldoende aangepast zijn. Winkeltjes horen in een binnenstad. De binnenstad moet een sterke lokfunctie hebben. Een florerende binnenstad draagt bij aan een florerende stad. We hebben een haven en mensen met allerlei formaten portemonnee komen de stad in via de haven. Dat is goed. Zeker nu. Hoe meer, hoe beter. We hebben het nodig.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Er zijn gelukkig in ons stadsbestuur mensen die dit inzien en daar werk van willen maken. Aart Ruppert bijvoorbeeld, de VOCH-wethouder van florerende-binnenstadswinkeltjeszaken, heeft zich vrijgespeeld van geldverslindende-onwillige-daklozenzaken en heeft nu kans om oog te hebben voor de zware huurlasten van veel binnenstadswinkeliers. Hij strooit met begrip … en eigenlijk is dat het enige waarmee hij kan strooien. Henk Hansen, voorzitter van de grutters binnen de benauwde veste, is zelfs bereid collectieve acties te organiseren om de huurprijzen naar beneden te krijgen. Kijk en zo komen we ergens.

Zie Noord-Korea!

Wat moet je dan denken van de kreet van PvdA-gemeenteraadslid Dilek Bilgen-Küçüksantürk om maximaal zes salonschepen toe te staan bij de afmeerplekken in onze haven? Is de PvdA de weg een beetje kwijt? Wegen vermeende mooie plaatjes op tegen mooie inkomstenmogelijkheden en werkgelegenheid? Het ontstaan van een sociale beweging in de 19e eeuw was toch voornamelijk ingegeven door de behoefte aan een loonzakje waarmee het einde van de dag, week of maand gehaald kon worden? Was het ook niet zo dat culturele uitingen alleen in de strengere varianten van het socialisme ondubbelzinnig te maken moesten hebben met de klassenstrijd? Zie Noord-Korea! Spreiding van inkomen, onderwijs en macht werd het later, zowel bij de SDAP als in de beginjaren bij de PvdA. Is langzamerhand spreiding van cultuur als een nieuw onderwerp van klassenstrijd bijgekomen? Dilek, beste meid, zijn acht salonboten lelijker dan zes? Gaat de PvdA in Hoorn richtlijnen opstellen voor wat wel mooi is en wat lelijk? Wordt dit binnenkort democratisch beslist? Als de meerderheid van de raad besluit dat een salonboot lelijk is, moeten wij ons daar dan bij neerleggen en zullen we ieder die met genoegen of zelfs met open mond van verbazing de grote stroom van toeristen uit die boten gadeslaat dienen te berispen of neer te zetten als cultuurbarbaar?

(tekst gaat door onder deze advertenties)
ADVERTISEMENT

Een politicus moet een mening hebben over alle zaken die nodig zijn voor het op orde houden van het huishoudboekje van de stad of over zaken waardoor de stad kan floreren en een leefbare plek is voor de burgers. Een politicus mag in zijn of haar privéleven meningen hebben over esthetica of religie. Niet als politicus! Je mag de interesse in cultuuruitingen bevorderen, maar niet bepalen wat wel of niet een correcte smaak is.

Neem dan ook je vakantiegevoel mee.

Hoorn moet steeds vaker de eigen broek ophouden, nu de landelijke overheid steeds meer aan de stad overlaat voor steeds minder geld. De PvdA moet zich dan niet opwerpen als de bakker van de lieverkoekjes. Dat zou in betere tijden wellicht betaalbaar zijn, maar het hoort niet tot de kerntaken van de politiek. Concentreer je meer op het bakken van jammerdangebak en zoek mogelijkheden om daar klanten voor te winnen. Beste Dilek, laat je eens verleiden om mee te varen op zo’n salonboot. Neem dan ook je vakantiegevoel mee. Misschien ontdek je dan mogelijkheden om de interesse in Volendam af te laten nemen. Dan komen er vanzelf middelen vrij om cultuurvaardigheden in de stad te vergroten. Dat kan best eens gebeuren. Mevrouw Grosthuizen en ik kunnen nu eindelijk ook eens genieten van allerlei cultuur. Nu de grootste tegenvallers achter de rug zijn kunnen we ons dat veroorloven. We kunnen zelfs als we dat willen een tochtje met een salonboot maken. Als men nog vaker over die boten blijft zeuren doen we dat ook nog!

Tags: ColumnHavenhoornPolitiekPvdASalonbotenSjaak Grosthuizen
Share3Tweet2SendShare1Send
Advertenties van onze sponsoren
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • 9 hectare kas ingestort in Middenmeer; schade is groot

    9 hectare kas ingestort in Middenmeer; schade is groot

    889 shares
    Share 356 Tweet 222
  • Geen huurder voor Hoofd 2b na gewijzigde plannen; proces gestopt en pand nog steeds leeg

    483 shares
    Share 193 Tweet 121
  • Twee doden bij ernstig ongeval op N194 bij Obdam

    17274 shares
    Share 6910 Tweet 4319
  • Politie zoekt verdachten na zware mishandeling op kermis in Wognum

    1602 shares
    Share 641 Tweet 401
  • Photo’s IM 70.3 Westfriesland en 5150 van 2025 (overzicht)

    7795 shares
    Share 3118 Tweet 1949

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

9 hectare kas ingestort in Middenmeer; schade is groot

Foto’s IRONMAN Westfriesland 2025; Finish deel 9-2

Geen huurder voor Hoofd 2b na gewijzigde plannen; proces gestopt en pand nog steeds leeg

Opnieuw brand in woonboot aan Veilingplein in Medemblik; brandweer grijpt snel in (update)

Deadline 1 juli wordt niet gehaald; Hoorn vraagt uitstel voor besluit Spreidingswetlocaties

Brandweer komt in actie na liftstoring: bewoners via hoogwerker naar beneden

Vol programma tijdens Waterweek Medemblik 2025

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer