• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
donderdag, 17 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Onderwijs vrij

by Redactie
13 november 2020
in Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: Onderwijs vrij

Foto Alex Gitzels/Westfriesland Media

Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

11 november 2020 – Column Peter Ursem: Onderwijs vrij

Ik heb vanaf de kleuterschool t/m de MULO onderwijs genoten onder de beschermende vleugels van de rooms-katholieke zusters en broeders en ik moet zeggen: echt kwaad leek het niet te kunnen. In de bovenbouw van de lagere school mocht ik meedoen als vloeibladlid dat uitging van de broeders van St.Louis met als dringende oproep niet slechts lid te willen zijn vanwege de gratis vloeibladen met stichtende opdruk. Ik nam mij de teksten ter harte, hoewel ik niet zwichtte voor de aansporing een roeping te volgen om toch ook broeder te willen worden, opdat God me de rest van mijn leven , nee, het was andersom: dat ik God de rest van mijn leven op het aardse dankbaar zou zijn.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Op de R.K. MULO in Den Helder werd ik onderricht in vier talen, wiskunde, aardrijkskunde, natuurkennis, geschiedenis, boekhouden, bedrijfsrekenen, godsdienst, gedrag en vlijt. Ook godsdienst, want wij dienden goed te beseffen waartoe wij op aarde waren. En dat we dat alleen zo goed konden meekrijgen op een R.K.-school. Tijdens de geschiedenislessen leerden wij ook dat wij, katholieken, het niet altijd even gemakkelijk hebben gehad. Ik kan me een schooluitstapje naar het verdorven Amsterdam herinneren, alwaar we naast een profaan bioscoopbezoek ook een bezoekje brachten aan Ons’ Lieve Heer op Solder, een spijkerhard bewijs van de intolerante protestanten die het toen voor het zeggen hadden. Wij leerden in de geschiedenis over de emancipatiestrijd van het katholieke volksdeel dat door die protestanste gluiperds hardvochtig werd onderdrukt. Dat ‘gluiperds’ heb ik er zelf bij bedacht, want zo werd dat door broeder Domitianus niet verteld. We leerden over Joachim le Sage ten Broek, die in de negentiende eeuw zo overtuigd de strijd voor de emancipatie van die uitgeknepen katholieken heeft helpen strijden en over de dappere strijd van de zouaven voor het grondbezit van de heilige kerk en bijna stond ook ik klaar om de katholieke zaak te dienen.

Op de kweekschool in Den Helder, die ‘stevig op drie zuilen was gevest’, leerde ik dat met allerlei lieden van een andere pluimage en zelfs met de goddelozen goed samen te discussiëren en te werken is en stevige vriendschappen werden gesloten. Ik belandde na drie jaar geloofstrouw op een RK school in het openbaar onderwijs. Een bewuste keuze. Ik leerde mijn leerlingen dat mensen verschillend konden denken op allerlei gebieden, waaronder ook politiek en godsdienst. Een van de belangrijkste vragen die ik ze mee gaaf was de vraag: oja? Is dat zo? Een vraag die ze ook moesten gebruiken bij zaken die ik beweerde.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Zij leren ook vast wel dat aanwijzingen van de Heere beter gevolgd kunnen worden dan die van het RIVM.  

Op veel bijzondere scholen met PC-, RK- of oecumenische grondslag bemerkte ik dat de aandacht voor de religieuze zaken minder intensief was dan in de goede oude tijd. Misschien dat de PC scholen er nog iets serieuzer in bleven. De verschillen tussen bijzondere en openbare scholen lagen er voornamelijk in dat bijzondere scholen in veel steden wat witter bevolkt waren dan de openbare. Via grootouders van kinderen die een scholen in de bijbelgordel bezochten hoorde ik dat men daar toch iets anders aankeken tegen kinderen die niet zo van Jezus houden als zij. Zij leren ook vast wel dat aanwijzingen van de Heere beter gevolgd kunnen worden dan die van het RIVM.

Op de scholen van de fundamentalistische christenen wordt ook bijgebracht dat homoseksualiteit niet een foutje van de Heere is en dat mensen met die malle en zondige neiging met hun ouders toch moeten leren hoe het wel hoort. Dezelfde homofobe houding zie je ook bij de fundamentalistische moslimscholen. Wij hebben mogen vernemen dat men mensen met deze seksuele afwijking met de kop naar beneden van een flinke hoogte mag gooien. Is dat barbaarser dan de manier van de bevindelijke christenen om de homo’s door jaren van uitsluiting en ontzeggen van het recht zichzelf te zijn drijven tot zelfmoord?

Momenteel houden scholen op fundamentalistische grondslag, of het nu christelijk, islamitisch of Joods is, de mogelijkheid in stand mensen op te voeden die naast de democratische waardenmaatschappij komen te staan en in een griezelig aantal gevallen een gevaar voor deze samenleving kunnen opleveren. Scholen zijn er niet om de exclusiviteit van groepen mensen te handhaven en te versterken. Scholen dienen kinderen te vormen tot zelfbewuste burgers in de samenleving die Nederland heet (en verder de Europese en mondiale samenleving natuurlijk! ) Ik wil een pleidooi houden voor het afschaffen van elke vorm van scholen op religieuze grondslag en voel er niks voor daar eens gezamenlijk over te praten. Gesprekken die bedoeld zijn om de schadelijke maatschappelijke aberraties aanvaardbaar te krijgen. Het wordt hoog tijd dat we artikel 1 van onze grondwet helemaal serieus nemen!

Tags: ColumnPeter Ursem
Share45Tweet28SendShare8Send
Advertenties van onze sponsoren
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Auto geraakt door vrachtwagen bij Avenhorn; enige verkeershinder op toerit A7

    Auto geraakt door vrachtwagen bij Avenhorn; enige verkeershinder op toerit A7

    335 shares
    Share 134 Tweet 84
  • Voorbereidingen nieuw zwembad Wervershoof in volle gang; eerste duik begin 2028?

    150 shares
    Share 60 Tweet 38
  • Betere verkeersveiligheid op N247 bij Beets en Oudendijk; Ovondes de oplossing?

    65 shares
    Share 26 Tweet 16
  • Thijs (9) verwelkomd als 50.000e bezoeker dit jaar van Museumstoomtram

    60 shares
    Share 24 Tweet 15
  • Fietspad langs Provincialeweg krijgt opfrisbeurt: breder, veiliger en comfortabeler

    259 shares
    Share 104 Tweet 65

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

LEGO-zomer in Hoorn: bouwen, bewonderen en beleven

Voorbereidingen nieuw zwembad Wervershoof in volle gang; eerste duik begin 2028?

Auto geraakt door vrachtwagen bij Avenhorn; enige verkeershinder op toerit A7

Stede Broec en Enkhuizen werken samen bij toezicht op het water

Thijs (9) verwelkomd als 50.000e bezoeker dit jaar van Museumstoomtram

Betere verkeersveiligheid op N247 bij Beets en Oudendijk; Ovondes de oplossing?

Burgemeester Diepstraten reikt B-diploma’s uit 

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer