• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zaterdag, 2 augustus 2025
  • Login
OnsWestfriesland
Zomer Sale 2025Zomer Sale 2025
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Uit de brand

by Redactie
6 maart 2024
in Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: Uit de brand
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

6 maart 2024 – Column Peter Ursem: Uit de brand

Het verhaal van Kees Stet over de brandweerspuit heb ik meerdere keren langs laten komen in de radioprogramma’s die ik mocht maken over cabaret. Het zou een beeld moeten geven van het aanpakken van boerderijbranden in de wat vroegere jaren van de vorige eeuw. De vrijwillige brandweer rukt daar uit met een verbijsterende kalmte en omdat de spuit nog in de ‘jepejatie’ was, omdat de smid er nog geen tijd voor had is aan het einde van deze conference de boerderij helemaal uitgefikt.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Zo gaat dat tegenwoordig niet meer, hoewel er wel degelijk zorgelijke verhalen de rondgang doen over de inzetbaarheid van de huidige brandweer. De grootste knelpunten voor het goed functioneren van de brandweer zijn de smalle financiële basis en het verkleinde aantal vrijwillige brandweerlieden. Het in standhouden van een brandweerkorps kost geld. In tijden van financiële krapte wordt door politici wel eens verkondigd dat helaas op alle geldvragers bezuinigd moet worden. Dat is eerlijker. Op de zorg moet ook bezuinigd worden en ja, ook dat gaat van au.

Ik heb even kort gezocht naar wat de taken van de brandweer zijn. De Rijksoverheid heeft daar een handig overzichtje van gepubliceerd dat ik hier even letterlijk weergeef:

(tekst gaat door onder deze advertenties)
  • Brand voorkomen, beperken en bestrijden.
  • Gevaar voor mensen en dieren bij ongevallen beperken en bestrijden.
  • Andere overheden en organisaties adviseren over brandweerzorg, brandbestrijding en brandpreventie.
  • Ongevallen met gevaarlijke stoffen voorkomen, beperken en bestrijden.

De brandweer voert ook taken uit die onder de rampenbestrijding en crisisbeheersing vallen.

Dat gaat een flink stuk verder dan Kees Stet schilderde. Wanneer je in een noodsituatie verkeert dat onder de taken van de brandweer valt, dan word je niet vrolijk wanneer blijkt dat het wat langer duurt voordat hulp zal arriveren of dat blijkt dat er te weinig mensen en middelen kunnen worden ingezet, omdat die helaas niet beschikbaar zijn. Natuurlijk is de nood dan niet groter dan wanneer je na een ongeval op de ambulance moet wachten en dat geconstateerd wordt dat jouw geval alleen wordt opgevangen en behandeld in het academisch ziekenhuis in Groningen.

hoe belangrijk vindt u de brandweer

Zo efficiënt mogelijk omgaan met beschikbare budgetten is uiteraard heel belangrijk, maar wanneer die budgetten leiden tot het verminderen van het aantal brandweerposten en het uitkleden van opleidingsmogelijkheden voor de vrijwillige brandweerlieden, of het op peil houden van het materieel dan moeten zeker ook buiten de wereld van de brandweer de wenkbrauwen gefronst worden. Eigenlijk moeten we de vraag bij de burgerij neerleggen: hoe belangrijk vindt u de brandweer en mag dat nu iets meer gaan kosten om de basisveiligheid op peil te houden?

Hoe blij mogen we zijn dat er nog niet een dwaas voorstel is gedaan om diensten als de brandweer te vercommercialiseren? Dat we vinden dat de brandweer de eigen broek moet ophouden? Hoe blij mogen we zijn dat deze bedrijfstak nog niet ten prooi is gevallen aan aanbestedingsregels? Er zijn zaken die helaas onderwerp geworden zijn van marktwerking. Zorg is een verdienmodel geworden. Ziekenhuizen zijn dat ook. Onderwijs nog niet helemaal. Er zijn diensten die ervoor zorgen dat we ons verzekerd mogen weten van hulp wanneer dat nodig is. Wij besteden politie- en legertaken toch ook niet uit aan particuliere bedrijven?

Kees Stet is niet meer, maar zijn verhaal is er nog altijd. Een verhaal dat op de lachspieren werkt. Zal er over niet al te lange tijd een humorvolle voordracht gehouden worden over de Westfriese brandweer uit de jaren twintig van deze eeuw? Ik vrees dat er meer kans is dat er een beroep wordt gedaan op onze traanklieren. Er bestaan nog heel wat leuke en spannende jeugdboekjes over de brandweer om de jeugd aan te zetten tot de wens om ook brandweermens te worden, maar waren er ook al geluiden over de slechte leesvaardigheden van onze schooljeugd?

 

Tags: ColumnPeter Ursem
Share41Tweet26SendShare7Send
Advertenties van onze sponsoren
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Hoorn maakt zich op voor Kermisweek; programma en openingstijden Kermis Hoorn 2025

    Hoorn maakt zich op voor Kermisweek; programma en openingstijden Kermis Hoorn 2025

    3930 shares
    Share 1572 Tweet 983
  • Opnieuw explosie bij woning aan de Reiger in Hoorn; bewoners krijgen slachtofferhulp aangeboden

    456 shares
    Share 182 Tweet 114
  • Busje botst op object langs afrit N307 bij Zwaag; forse schade

    228 shares
    Share 91 Tweet 57
  • Zomeractiviteiten bij Hertenkamp Enkhuizen

    140 shares
    Share 56 Tweet 35
  • Gratis mini optreden 3JS bij officiële opening Kermis Hoorn 2025

    538 shares
    Share 215 Tweet 135

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Busje botst op object langs afrit N307 bij Zwaag; forse schade

Nieuwe kans voor Kids of Iron 2025; zondag 28 september

Parkeerterreinen en straten deels afgesloten tijdens (opbouw) Kermis Hoorn 2025

Nieuwe huurappartementen opgeleverd aan Hertog Albrechtstraat in Bovenkarspel

‘Samenwonen op proef’ met behoud van uitkering in Westfriesland

Opnieuw explosie bij woning aan de Reiger in Hoorn; bewoners krijgen slachtofferhulp aangeboden

Zomeractiviteiten bij Hertenkamp Enkhuizen

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer