• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zaterdag, 10 mei 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
Geen resultaat
Bekijken resultaten
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Opa en oma

Door Redactie
12 maart 2025
in Nieuws, Westfriesland Regio
Leestijd:3 minuten
A A
0
Column Peter Ursem: Opa en oma
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

12 maart 2025 – Column Peter Ursem: Opa en oma

Mijn lief en ik stammen uit de eerste helft van de vorige eeuw. Dat klinkt als tamelijk oud, zeker voor hen die pas in deze eeuw rekenlessen kreeg. Ik moet bekennen dat het voor mij af en toe ook ervaren wordt als niet meer piepjong. Toen ik als kind mijn grootouders bekeek, kreeg ik een aardig beeld van hoe ouderdom er uit zag. Opa en oma Ursem deden ouder aan dan opa en oma Groothuizen, hoewel ze in leeftijd niet veel voor elkaar onder deden. Mijn ouders deden erg oud op de leeftijd die ik nu heb.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Ik weet niet welk beeld onze kleinkinderen hebben van ouderdom. Mijn vrouw en ik en ook de beide andere grootouders zitten niet de hele dag in een gemakkelijke fauteuil te wachten op lunch en avondeten. Wij doen spelletjes en trekken ze mee overal naar toe, ook als ze bekaf zijn van eerdere activiteiten. Zij zien niet of nauwelijks hoe uitgeteld wij zijn, wanneer zij of wij zijn vertrokken uit het gezellige samenzijn.  Ik weet niet of het helemaal van deze tijd is, maar ik krijg soms de indruk dat wanneer opa en oma er zijn, papa en mama tamelijk relaxed om beurten door opa of oma onderhouden worden, terwijl de kleinkinderen om toerbeurt volledig kunnen beschikken over opa of oma.

Wij klagen niet, maar met het vreugdevol stijgen van ons beider leeftijd nemen ook ouderdomsongemakken toe, die we echter dankzij een succesvol leerproces vakkundig verbloemen. Toch wordt onafwendbaar het huis dat we bewonen elk jaar groter om naar tevredenheid te onderhouden. Leesvoer over kleiner wonen of over woonzorg wordt steeds minder vaak weg gebladerd. Niet dat we nu direct al reikhalzend uitzien naar een beschermde woonomgeving waar je ouderdom met alle gebreken en verminderde activiteitenmogelijkheden als iets vanzelfsprekends worden bekeken. Ik durf toe te geven dat zelfs advertenties van of stukjes over uitvaartzaken door mij niet altijd achteloos worden overgeslagen.

Wanneer dan een artikel langs komt over ouderenhofjes die ook in Westfriesland hier en daar worden neergezet en daarin wordt gesproken over het geheimhouden van mogelijke locaties, om grondkapers te slim af te zijn, denk ik meteen: Snotdomme! Aan mensen die oud en zorgbehoevend worden moet je kunnen binnenlopen! Dan worden bij mij meteen niet meer tegen te houden verontwaardigde gedachten vrijgelaten. In deze tijd moet je kapitalen mogen vergaren aan het onderbrengen en verzorgen van mensen die nauwelijks meer zelfstandig zonder die voorzieningen kunnen verder gaan. Als dat niet afgrijselijk asociaal is!

Ik denk dan ook meteen weer aan het bericht dat ik hoorde over de Amerikaanse zorgverzekeringen die ondanks torenhoge ziektekostenpremies zo fanatiek mogelijk proberen onder vergoeden van kosten uit te komen. Ik denk onwillekeurig aan medicijnfabrikanten met grotere liefde voor hun aandeelhouders dan voor hun doodzieke cliënten. Tijdens het surfen naar meer informatie kwam ik ook op websites van organisaties die liefdevol bejaarden en zorgbehoevenden opvangen voor maandbedragen die wij niet eens maandelijks binnenkrijgen.

We hebben vast iets verkeerds gedaan in ons leven zeggen wij thuis wel eens tegen elkaar, om dat dan meteen weer driftig te ontkennen. Als ik die weinig profijtelijke keuzes eens bombastisch wil omschrijven zeg ik berustend: ‘We hebben niet gekozen voor het geld, we hebben gekozen voor het leven.’ Zo voelt het aan voor ons geweten en dat is ook wat waard. Maar wanneer ik dan toch lees dat onze gemeentebestuurders hun stinkende best doen om woonoplossing voor mensen zoals mijn lief en ik over een hopelijk flink aantal er aan toe zijn op zo’n eerlijk mogelijke manier voor elkaar te brengen, dan vervult dat ons met een schier onuitsprekelijke dankbaarheid.

Tags: ColumnPeter Ursem
Deel21Tweet13VerstuurDeel4Verstuur
Advertenties van onze sponsoren
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Advertentie

Populair afgelopen 24 uur

  • Kruidvat heropent op nieuwe locatie in Kersenboogerd; grotere winkel en dagelijks open

    Kruidvat heropent op nieuwe locatie in Kersenboogerd; grotere winkel en dagelijks open

    766 lezers
    Deel 306 Tweet 192
  • Jongere beroofd in steeg aan het Hoefijzer in Zwaag; politie zoekt getuigen

    674 lezers
    Deel 270 Tweet 169
  • Dubbel evenement in Schellinkhout op 10 mei: Jaarmarkt en open tuinen

    1035 lezers
    Deel 414 Tweet 259
  • Finalisten ondernemersprijzen Westfries Ondernemersgala bekend

    229 lezers
    Deel 92 Tweet 57
  • Plaatsen perrondak station Hoorn Kersenboogerd; werk ook ’s avonds

    98 lezers
    Deel 39 Tweet 25

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Plaatsen perrondak station Hoorn Kersenboogerd; werk ook ’s avonds

Jongere beroofd in steeg aan het Hoefijzer in Zwaag; politie zoekt getuigen

Wandelvierdaagse Gezinspaviljoen; gezellige rondjes van 2,5 km

Kruidvat heropent op nieuwe locatie in Kersenboogerd; grotere winkel en dagelijks open

Onderbreking werkzaamheden Ganker tijdens kermis

Finalisten ondernemersprijzen Westfries Ondernemersgala bekend

SED-gemeenten: Check wat vaker uw snelheid

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welkom terug!

Login op je account

Wachtwoord vergeten?

Retrieve your password

Vul je username of e-mailadres om wachtwoord te resetten

Log In
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Geen resultaat
Bekijken resultaten

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer