• Hoorn.wf
  • Medemblik.wf
  • Enkhuizen.wf
  • Drechterland.wf
  • StedeBroec.wf
  • Opmeer.wf
  • Koggenland.wf
zaterdag, 19 juli 2025
  • Login
OnsWestfriesland
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
  • Home
    • Sport
    • Vacatures
  • 112NHN
  • Lokaal
    • Drechterland
    • Enkhuizen
    • Hoorn
    • Koggenland
    • Medemblik
    • Opmeer
    • Stede Broec
  • Fotos
  • Adverteren
  • Video’s
  • Contact
No Result
View All Result
OnsWestfriesland
Home Nieuws

Column Peter Ursem: Opa en oma

by Redactie
12 maart 2025
in Nieuws, Westfriesland Regio
Reading Time: 3 mins read
A A
0
Column Peter Ursem: Opa en oma
Deel op FacebookDelenDelenDelenDelen

12 maart 2025 – Column Peter Ursem: Opa en oma

Mijn lief en ik stammen uit de eerste helft van de vorige eeuw. Dat klinkt als tamelijk oud, zeker voor hen die pas in deze eeuw rekenlessen kreeg. Ik moet bekennen dat het voor mij af en toe ook ervaren wordt als niet meer piepjong. Toen ik als kind mijn grootouders bekeek, kreeg ik een aardig beeld van hoe ouderdom er uit zag. Opa en oma Ursem deden ouder aan dan opa en oma Groothuizen, hoewel ze in leeftijd niet veel voor elkaar onder deden. Mijn ouders deden erg oud op de leeftijd die ik nu heb.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Ik weet niet welk beeld onze kleinkinderen hebben van ouderdom. Mijn vrouw en ik en ook de beide andere grootouders zitten niet de hele dag in een gemakkelijke fauteuil te wachten op lunch en avondeten. Wij doen spelletjes en trekken ze mee overal naar toe, ook als ze bekaf zijn van eerdere activiteiten. Zij zien niet of nauwelijks hoe uitgeteld wij zijn, wanneer zij of wij zijn vertrokken uit het gezellige samenzijn.  Ik weet niet of het helemaal van deze tijd is, maar ik krijg soms de indruk dat wanneer opa en oma er zijn, papa en mama tamelijk relaxed om beurten door opa of oma onderhouden worden, terwijl de kleinkinderen om toerbeurt volledig kunnen beschikken over opa of oma.

Wij klagen niet, maar met het vreugdevol stijgen van ons beider leeftijd nemen ook ouderdomsongemakken toe, die we echter dankzij een succesvol leerproces vakkundig verbloemen. Toch wordt onafwendbaar het huis dat we bewonen elk jaar groter om naar tevredenheid te onderhouden. Leesvoer over kleiner wonen of over woonzorg wordt steeds minder vaak weg gebladerd. Niet dat we nu direct al reikhalzend uitzien naar een beschermde woonomgeving waar je ouderdom met alle gebreken en verminderde activiteitenmogelijkheden als iets vanzelfsprekends worden bekeken. Ik durf toe te geven dat zelfs advertenties van of stukjes over uitvaartzaken door mij niet altijd achteloos worden overgeslagen.

(tekst gaat door onder deze advertenties)

Wanneer dan een artikel langs komt over ouderenhofjes die ook in Westfriesland hier en daar worden neergezet en daarin wordt gesproken over het geheimhouden van mogelijke locaties, om grondkapers te slim af te zijn, denk ik meteen: Snotdomme! Aan mensen die oud en zorgbehoevend worden moet je kunnen binnenlopen! Dan worden bij mij meteen niet meer tegen te houden verontwaardigde gedachten vrijgelaten. In deze tijd moet je kapitalen mogen vergaren aan het onderbrengen en verzorgen van mensen die nauwelijks meer zelfstandig zonder die voorzieningen kunnen verder gaan. Als dat niet afgrijselijk asociaal is!

Ik denk dan ook meteen weer aan het bericht dat ik hoorde over de Amerikaanse zorgverzekeringen die ondanks torenhoge ziektekostenpremies zo fanatiek mogelijk proberen onder vergoeden van kosten uit te komen. Ik denk onwillekeurig aan medicijnfabrikanten met grotere liefde voor hun aandeelhouders dan voor hun doodzieke cliënten. Tijdens het surfen naar meer informatie kwam ik ook op websites van organisaties die liefdevol bejaarden en zorgbehoevenden opvangen voor maandbedragen die wij niet eens maandelijks binnenkrijgen.

We hebben vast iets verkeerds gedaan in ons leven zeggen wij thuis wel eens tegen elkaar, om dat dan meteen weer driftig te ontkennen. Als ik die weinig profijtelijke keuzes eens bombastisch wil omschrijven zeg ik berustend: ‘We hebben niet gekozen voor het geld, we hebben gekozen voor het leven.’ Zo voelt het aan voor ons geweten en dat is ook wat waard. Maar wanneer ik dan toch lees dat onze gemeentebestuurders hun stinkende best doen om woonoplossing voor mensen zoals mijn lief en ik over een hopelijk flink aantal er aan toe zijn op zo’n eerlijk mogelijke manier voor elkaar te brengen, dan vervult dat ons met een schier onuitsprekelijke dankbaarheid.

Tags: ColumnPeter Ursem
Share21Tweet13SendShare4Send
Advertenties van onze sponsoren
• Renovatie badkamer, keuken, toilet? Vertelman Tegelwerken
• De HorlogeSmit voor horlogereparaties en onderhoud 0611040316
• BHV materialen nodig? BHVtotaal uw partner in veiligheid!
• Ook hier adverteren? Vanaf €25,- p/maand

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inschrijven voor Nieuws Updates:

Skoftig; Nieuws uit jouw regio in je mailbox Abonneren

Populair afgelopen 24 uur

  • Uitgebreide procedure plan Appelschenkbos Wognum; meer insprak inzake huisvestingslocatie 300 arbeidsmigranten

    Uitgebreide procedure plan Appelschenkbos Wognum; meer insprak inzake huisvestingslocatie 300 arbeidsmigranten

    898 shares
    Share 359 Tweet 225
  • Stede Broec en Enkhuizen bundelen krachten tegen vaaroverlast; ‘inzet heeft positief maatschappelijk effect’

    94 shares
    Share 38 Tweet 24
  • gmb-2025-317567 : Enkhuizen – Bekendmakingen

    72 shares
    Share 29 Tweet 18
  • AppelschenkBos en Zegersweel kansrijk voor huisvesting buitenlandse werknemers

    1225 shares
    Share 490 Tweet 306
  • College legt twee middelgrote locaties voor de huisvesting van buitenlandse werknemers voor aan gemeenteraad

    142 shares
    Share 57 Tweet 36

Lokaal nieuws en bekendmakingen

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Facebook Twitter Instagram Telegram LinkedIn

Nieuws, informatie en bekendmakingen per gemeente

  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
Volg OnsWestfriesland en mis geen nieuws
  • Bluesky:  ons.wf/bluesky
  • Instagram:  ons.wf/Instagram
  • Twitter: ons.wf/twitter
  • facebook: ons.wf/facebook
  • Youtube: ons.wf/youtube
  • Telegram: ons.wf/telegram
  • Threads: ons.wf/threads
  • Mastodon: ons.wf/mastodon
  • Whatsapp Channel: WestfrieslandNieuws
  • whatsapp: 06-49 522 000 (nieuws, tips en foto's)
Samen groeien wij door naar de nummer 1 nieuwswebsite gericht op Westfriesland.

Laatst toegevoegd

Vernieuwde Raadhuislaan weer open

Stede Broec en Enkhuizen bundelen krachten tegen vaaroverlast; ‘inzet heeft positief maatschappelijk effect’

Historisch schilderij over Willem van Oranje tijdelijk te zien in stadhuis Enkhuizen

Koggenland werkt aan invulling Spreidingswet voor asielopvang; ‘in deze fase geen verdere inhoudelijke mededelingen’

Theaterseizoen in Hoorn start met escape game op het podium

Uitgebreide procedure plan Appelschenkbos Wognum; meer insprak inzake huisvestingslocatie 300 arbeidsmigranten

Nieuw dorpshuis Abbekerk in voorbereiding: bouw start eind 2026

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Beheer je privacy

Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij en onze partners technologieën zoals cookies om informatie over het apparaat op te slaan en/of te openen. Toestemming voor deze technologieën stelt ons en onze partners in staat om persoonlijke gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site te verwerken en om gepersonaliseerde en niet-gepersonaliseerde advertenties te tonen. Als u geen toestemming geeft of deze intrekt, kan dit invloed hebben op bepaalde functies.

Klik hieronder om in te stemmen met het bovenstaande of om specifieke keuzes te maken. Je keuzes zullen alleen worden toegepast op deze site. Je kunt je instellingen te allen tijde wijzigen, inclusief het intrekken van je toestemming, door gebruik te maken van de knoppen op het Cookiebeleid of door te klikken op de knop 'Toestemming beheren' onderaan het scherm.

Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Statistieken

Marketing

Toepassingen
Altijd actief

Altijd actief
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Beheer opties
{title} {title} {title}
  • Drechterland
  • Enkhuizen
  • Hoorn
  • Koggenland
  • Medemblik
  • Opmeer
  • Stede Broec
No Result
View All Result

© 2013-2024 OnsWestfriesland.nl een Westfriesland Media productie. Alle rechten voorbehouden. | Disclaimer